Zodyak Nedir?

 

Burçlar hemen hemen bütün medeniyet ve dinlerde varmış. Burçlardan ilk söz eden Homeros olmuştur. Milattan önce 4. Yüz yılda yaşamış olan bu matematikçiye göre 44 burç varmış. Bizim kabul ettiğimiz burçlar ise 12 burçtan oluşur ve Latin kültüründe ortaya çıkmıştır. Grek- Romen astronomisinde ise 12 burç, 12 hanedanı temsil ediyormuş.

Haneler her insanın belli bir yönünden meydana geliyormuş. Hinduizm’ e baktığımızda ise onlarda nakşatra denilen 28 tane burç varmış. Hindulara göre burçlar ayın hanımları ve Daksa’nın kızları olarak geçiyormuş. Tanrı niteliğinde olan bu burçlar insana doğrudan etki yaparmış. Zodyak Nedir? Zodyak; burçlar kuşağına verilen isimdir.

zodyak-nedir

 

 Zodyak Nasıl Oluşmuştur?

Zodyak, ekliptik düzlemin iki yakasında aşağı yukarı 10 derece genişliğinde olup, içinde Güneş’in ve gezegenlerin döndüğü bir kuşağa Zodyak denir. Dünyadan birinin gözüktüğü şekil ile ekliptik, Güneş’in yeryüzü çevresinde bir yılda çizdiği görünen yörüngesinden başka bir olay değildir.

 

 Zodyak Nedir?

Zodyak yani burçlar kuşağında burçlar 4 elemente ayrılmıştır. Her elementte 3 grubu ayrılırmış. Bunlar, sabit, öncü ve değişken gruplarıdır. 0 derece Koç esas alınarak burçlar kuşağı yani Zodyak oluşturulur. 360 derecelik dairenin 30 dereceye bölünmesiyle matematiksel olarak 12 burç oluşur.

 

 Elementlerin Oluşumu

 

Ateş grubundaki burçlar; Koç öncü grupta yer alır. Aslan, sabit grubundadır yay ise değişken grubuna dâhil olmuştur. Ateş gruplarındaki burçlar daha çok sezin sel tiplemeye girerler. Sezgisel hareket ederler.

Toprak grubundaki burçlar; Oğlak, öncü gruptadır. Boğa, sabit grupta yer bulmuşken başak ise değişken sınıfındadır. Bu elementteki burçlar maddeye inanırlar. Planlı ve programlı hareket ederler.

Su grubundaki burçlar; Yengeç, öncü grubu temsil eder. Akrep sabit gruptadır ve balık değişken grubun başını çeker. Oldukça duygusal olan bu burçlar hisleriyle hareket ederler.

Hava grubuna giren burçlar; terazi öncü grupta yer alır, kova sabit grubunda ve ikizler değişken gruptadır.

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

One thought on “Zodyak Nedir?

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir