Yeşil Pasaport Almak İçin Gerekenler

Yeşil Pasaport Nedir?

Türkiye’de kırmızı (umuma mahsus), yeşil (hususi), gri (hizmet), siyah (diplomatik) ve son olarak geçici pasaport olmak üzere 5 çeşit pasaport bulunmaktadır. Pasaportlar belli şartları taşıyan ve belli gereklilikleri yerine getirenlere tahsis edilmektedir. Yeşil pasaport diğer adı ile hususi pasaport bazı kamu görevlilerine, eski bürokratlara tahsis edilmektedir.

Yeşil pasaportu kullananlara en büyük avantaj ise, yaklaşık olarak 160 ülkeye vizesiz olarak girme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca bordo pasaport sahipleri tarafından 6 ayda ödenen harç parasından da muaftırlar. Yalnızca pasaport defteri ücreti alınmaktadır. 2019 yılı için belirlenen pasaport defteri ücreti 133 TL’dir. Yeşil pasaport için verilen süre asgari 6 ay, azami 5 yıldır.

Yeşil Pasaportu Kimler Alabilir?

Normal pasaport alma şartlarının tamamının yeşil pasaport alırken de olması gerekiyor. Bunun dışında hususi damgalı olan yeşil pasaportun kimler tarafından alınacağı 5682 numaralı pasaport kanununda belirtilmiştir. Buna göre;

  1. 2. ve 3. Derece devlet memurlarına ve bu kadrolara karşılık geren sözleşmeli memurlarına, kamu görevlilerine, emeklilik veya çekilme hakkını kullanıp görevden ayrılmış kişilere, Eski bakanlara, İl ve İlçe Belediye Başkanları ve ilk kademe Belediye Başkanlarına, eşlerine, Pasaportu almaya hak kazanan ve görev başında vefat eden kişilerin ( başkasıyla evlenmemiş olmak şartı ile) eşlerine yeşil pasaport alma hakkı tanınmıştır. Yeşil Pasaport Başvurusu Yeşil pasaport başvurusu nasıl yapılır? Yeşil pasaport başvuruları için il nüfus müdürlüklerinden internet üzerinden randevu alınır. Başvurular ilçe nüfus müdürlüklerinden değil, il nüfus müdürlüklerinden yapılmaktadır, bu yüzden randevuların il nüfus müdürlüklerinden alınması gerekmektedir. Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Yeşil pasaport başvurusu öncelikle İç İşleri Bakanlığına hitaben yazılan talep yazısı ile yapılır. Eğer çalışansanız talep yazısını ilgili sorumlunuza onaylatmanız gerekiyor. Emekli ve çekilme hakkını kullananlar da emekli olduğu kuruma onaylatmak zorundadır. İl Nüfus Müdürlükleri talep formlarını ellerinde bulunan imza sirküleri ile karşılaştırıp onaylıyor. Talep formunu internet üzerinden indirmeniz mümkündür. Nüfus cüzdanı aslı
    2 adet biometrik fotoğraf
    Eğer varsa daha önce alınmış pasaportlarınızın aslı
    Defter bedeli dekontu Defter bedeli dekontu için 2019 yılı için 133 Türk Lirası belirlenmiştir. Ödeme yaparken gişe görevlisine ‘pasaport defter bedeli’ ödemesi olduğunu belirtmeniz şeklinde işlem başarılı olmaktadır. Ödeme yaparken kimliğiniz mutlaka yanında olması gerekiyor.Ödeme yapılacak bankalar ise; Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası gibi kolay ulaşabileceğiniz bankalardır. Başvuru işlemi tamamlandığında, pasaportunuz 10 iş günü içerisinde başvuru sırasında belirttiğiniz adrese iletilecektir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir