Umrede Yapılması Gerekenler

Umrede Yapılması Gerekenler Nelerdir? Umreye Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

Umre ibadeti Müslümanların manevi atmosferini geliştirmesi ve imani duygularını taze tutması için çok önemli bir alana sahiptir. Umre ziyareti yapacak kişilerin öncelikle yüce yaratıcımız olan hazreti Allah’ın bir misafiri olduklarını unutmamaları gerekmektedir. Çünkü umre Müslümanlar için bir nimet bir arınma fırsatıdır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hayatı süresince umre ziyaretine büyük önem vermiştir. Umre lügat manası ile ‘ziyaret etme’ karşılığını bulmaktadır. Dini pencereden bakıldığında ise; ihrama girilerek Kabe’nin tavaf edilmesi, Safa ve Merve tepelerinin arasında sa’y edilmesi sonrasında ise tıraş olunup ihramdan vedalaşarak sona eren bir ibadet türüdür.

Umreye Nasıl Gidilir?

Öncelikle umreye gidilecek en uygun tarihi belirlenmesi gerekmektedir. Umre için uygun zaman nasıl bulunur ne zaman gidilir? Bunun için umre seyahati ayarlayan özel firmalardan veya il-ilçe müftülüklerinden bilgi almak gerekmektedir. Umre seyahati bir sektör haline geldiği için çok rahatlıkla istenilen zaman ve istenilen güne göre programlar seçilebilir. Bunun için ilk önce gidilecek kanal seçilmelidir. Özel bir seyahat şirketi ile mi, yoksa diyanet vasıtasıyla mı gidileceğine karar verilip uygun tarih belirlendikten sonra istenilen evraklar hazırlanır ve pasaportlar için gerekli başvurular yapılır.

Umre Yolculuğu İçin Ne Gibi Hazırlıklar Yapılmalıdır?

Gerekli başvurular yapılarak tüm işler uygun hale gelince sıra kutsal topraklara yolculuk sırasına gelir. Süreye bağlı olarak yeterli olacak sayıda elbise almak gerekir. Erkekler için ihram, tıraş makinesi, çatallı iğne özellikle alınması gerekenler arasında olmalıdır. Terlikler asla unutulmamalı ve elbiseler açık renk olmasına dikkat edilmelidir. Yolculuk öncesinde dinlenik olmak faydalı olacaktır. Kutsal topraklara yolculuk havaalanından hareket edilerek başlanır. Eğer iniş yeri Mekke ise havaalanından ihrama girilerek gidilmesi gerekir. Eğer iniş yeri Medine ise ihrama girmeye gerek yoktur.

Umre Nasıl Yapılır?

Öncelikle mikat sınırları içinde ihrama girmek girilmelidir. Sonrasında telbiye, tekbirler ve peygamber efendimize salavatlar getirilerek Mekke-i Mükerreme’deki Harem-i Şerif’e doğru yola çıkılır. Kabe’nin çevresinde yapılan tavaftan sonra Safa ile Merve tepeleri arasında say edilir. Sonra tıraş olup ihramla vedalaştıktan sonra umre tamamlanmış olur. Hayatta en az bir kez umreye gitmek Maliki ve Hanefi mezheplerinde müekked sünnet, Hanbeli ile Şafii mezheplerine görede farzdır. Çok sevabından ötürü fırsatı olan herkese yapılması tavsiye edilen bir ibadettir. Umrede; ihram ve tavaf dan oluşmak üzere iki adet farz vardır. İhram şart, tavafsa rükündür. Say yapıp, tıraş olmak vaciptir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir