Teleskop İle Astronomi Araştırılabilir mi?

 

Astronomi nedir?

Astronomi bir gök bilimidir. Gökteki cisimleri inceler ve buna göre de yorum yapar.

 

Teleskop nedir?

Teleskop uzayda olan bir nesnenin daha da yakınlaştırarak bakılmasını ve incelenmesini sağlayan araçtır.

 

Teleskop kabaca neleri inceler?

Yıldızları, gezegenleri, kuyruklu yıldızları, meteorları, hatta yaklaşmakta olan meteoru, gök taşını bile inceleyip bu konuda bilgi edinebiliriz. Teleskop aslında bir nevi eğlenmek için de kullanılan bir optik alettir. Mesela Ay’daki pürüzleri hep bu sayede görmüşüzdür ve keyifli bir vakit geçirmişizdir. Önceki zamanlarda teleskop olmamasına rağmen hep tahmin edip yıldız kaymasını kabataslak neden, nasıl ve hangi zamanlarda kaydığını biliyorlardı. Hatta sadece astronomiyi değil hava olaylarını bile bir gün önceden veya bir hafta önceden biliyorlardı. Nasıl biliyorlardı merak ediyoruz öyle değil mi?

Bir gün önceden gece dışarı çıkıp havaya bakarak, ya da bir önceki sene o koşullara bakarak veya mahsullerine bakarak ne zaman oldu? Nasıl oldu? Tadı nasıl? Gibi sorular sorarak kendilerine bir önceki sene de mesela; az mahsül olunca geçen yaz şu şekilde oldu bu sene hiç yok. Demek ki geçen senenin havası bu sene yok diyerek sıcaklık tahminini bile az çok yapabiliyorlar.

 

Gelelim gökyüzüne; Havanın sıcaklığına bakarak bilim adamları bile uygun sıcaklık koşuluna bakarak mesela yıldız kayması olayını o sıcaklığa ve koşula bağlayıp her o koşulda olma ihtimalini gözde değerlendirirler. Bu şekilde de uzun değerlendirme sonucunu karşılaştırarak bize net bilgi sunarlar. Bu sayede de hem bilgi alıp bir yandan da kendimiz bilgi üretmiş oluruz.

 

           Teleskop ile astronomi araştırılabilir mi öğrenmiş olduk. Hem araştırılabilir hem de kendimiz 3-4 senelik bir takip sonucu mini bilim adamı olma fırsatını da yakalamış oluyoruz. Hatta gün gün olan olayları not ederek bir sonraki sene de not ederek 3. senede ikisini karşılaştırarak oluşan durumları hep o an ki hava durumuna, gökyüzündeki değişime bağlayarak 4. senede çok güzel bir tahminci ve çok güzel bir araştırmacı oluruz. Sizce de eğlenceli bir o kadar da heyecanlı ve araştırmacı değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi Deposu, Genel
Karatay Diyeti Vücuda Zararlı Mıdır?

  Karatay diyeti, ülkemizdeki en popüler diyetlerden biridir. Bu diyete karşı açılan davalar ve yürütülen...

Kapat