Slime Nedir? Nasıl Yapılır?

Slime Nedir? Nasıl Yapılır? Malzemeleri nelerdir?

Büyük küçük herkes bağımlılık haline gelen bu renkli ve parlak slime hamurlarıyla oynuyor ve onlardan yapıyor. Trend haline gelen bu mıncıklamalık yeni nesil oyun hamurunun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve malzemelerinin ne olduğu soruları yanıtlanıyor.

Slime Nedir?

İngilizce bir kelime olan Slime kelimesinin Türkçe karşılığı balçıktır. Hiç kuşkusuz slimeın bu kadar trend olmasında instagram, youtube veya facebook gibi sosyal platformlarının büyük rolü vardır. Genellikle yeni nesil çocuklar arasında popüler olan slime hamurunun videolarını da izlemesi oldukça keyifli bir hale geldi. Ele yapışmayan ve akışkan bir yapıya sahip olup rengârenk olan slimelar yetişkinlerinde oldukça ilgisini çekiyor. Dünya’da ve Türkiye’de popüler haline gelen ve polimer malzemelerden yapılan bu yeni nesil oyun hamurunun başlangıcı ise Nobel ödüllü Alman kimyager Hemann Staudinger’e dayanıyor. Ayrıca 1976 yılında Amerika’lı bir oyun şirketinin çıkarttığı bu oyun, toksik olmayan yeşil renkli plastik çöp kovasına benzeyen kutularda satılan oyuncaktı.

Slime Nasıl Yapılır?

Sılaym şeklinde telaffuz edilen bu yeni nesil oyun hamurunu yapması da oynaması kadar keyif veriyor. Doktorlar tarafından içinde baroks bulunan slimeın cildi zararları olduğu belirtildi. Bu durumdan dolayı nasıl baroksuz slime yapılır? sorusu aşağıda yanıtlandı. İşte o tarifler…

Tarif 1

Yarım su bardağı tutkal

Traş köpüğü

3 – 4 yemek kaşığı lens solüsyonu

Gıda boyası (isteğe göre)

Sim (isteğe göre)

Malzemeleri karıştıracağınız derin bir kap

Karıştırma kabına tutkalı dökün ve biraz karıştırın ardından ne kadar pofuduk olmasını istiyorsanız o kadar traş köpüğü ekleyin ve kıvamı iyice alıncaya kadar karıştırın. İsteğinize göre gıda boyası (çay kaşığı ucu yeterli olacaktır) ve sim ekleyip renklendirilebilir. Son olarak ta lens solüsyonunu ekleyip karıştırın. Artık slimenız hazır.

Tarif 2

50 ml sıvı tutkal

1/2 çay bardağı su

1 su bardağı içinde karıştırılmış 1 çay kaşığı toz deterjan

Şampuan

1 adet derin karıştırma kabı

Gıda boyası (isteğe göre)

Sim (isteğe göre)

Sıvı tutkal ve suyu karıştırma kabına alıp jel haline kadar karıştırın. 1 tatlı kaşığı şampuan ekleyin ve tekrar karıştırın. İsteğe bağlı olarak gıda boyası ve sim ekleyebilirsiniz. Kıyamı tutturmak önemli olduğundan toz deterjanlı sıcak su karışımından 2’şer kaşık ilave ederek karıştırmaya devam edin. Yaklaşık olarak 10 kaşık yeterli olacaktır. Kıvamı oluşana kadar iyice karıştırın. Oyun hamurunuz kıvamı tuttuğunda oynamaya hazır demektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir