Şeftali Diyeti İle 4 günde 3 Kilo

Şeftali ülkemizde bolca yetişen ve faydaları oldukça fazla olan bir meyvedir. Şeftali diyeti ile 4 günde 3 kilo vermeniz mümkün olabilmektedir. Burada önemli olan nokta bu diyeti uzun süre yapmamanız 4 günün sonunda başka diyetlere geçmeniz ya da kontrollü olarak normal beslenmeye devam etmenizdir. Uzun süre bu diyeti uygulamanız metabolizmanızı bozup sağlık sorunlarıyla karşılaşmanıza neden olabilir. Şeftali diyetini ve diğer önerdiğimiz diyet programlarını uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Diyet programlarını doktorunuza başvurmadan uygulamayınız.

peaches
peaches

Şeftali diyetinde , adındanda anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak şeftali tüketiliyor. Şeftalinin Faydaları oldukça fazla. Şeftali tüketimi metabolizmayı hızlandırıyor ve kabızlığı önlüyor. Lifli yapısıyla uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlıyor. 100 gram şeftali yaklaşık 40 kalorilik değere sahip. İçerisinde yoğun bir şekilde su bulundurur ( Yaklaşık %89 ) . Şeftali,  A, B ve C vitaminlerinin içerir, mineral, vitamin ve potasyum yönlerinden zengindir. Kabızlığı giderir, kanserden korur, idrar söktürür, sinirleri teskin eder, depresyondan korur.

Diyet programlarını uygularken ara öğünlerde kalorisi düşük ve besleyici yiyecekleri tüketmelisiniz. Aksi takdirde halsizlik durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca su tüketimi diyetlerin vazgeçilmezidir. Bol miktarda su tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Düşük Kalorili ve Besleyici yiyecekler

 

Kahvaltı

1 tane şeftalı
1 kase yağsız yoğurt
1 bardak kahve

Öğle Yemeği

1 adet şeftali
1 kase yağsız yoğurt
1 porsiyon fileto ızgara tavuk göğsü
1 porsiyon yağsız salata
1 ince dilim köy ekmeği

Akşam Yemeği

1 adet şeftali
1 kase yağsız yoğurt
2 adet haşlanmış yumurta
1 porsiyon yağsız salata

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir