Protein Diyeti Nedir?

    Protein Diyeti İle Zayıflamak

Fransız Doktor Pierre Dukan tarafından, aşırı aç kalmadan ve ağır sporlara gerek duyulmadan, kilo verilmesi amacıyla öne sürülen, protein diyeti, yağ oranı düşük, protein seviyesi ise yüksek olan besinlere ağırlık verilerek kilo verdirmeyi sağlayan bir diyet türüdür. Protein insan sağlığı için çok yararlı olmasına rağmen, aşırı tüketimi böbrekleri yorup zarar verebileceğinden, bu diyeti 1 haftadan fazla uygulamak doğru değildir. Zaten düzenli ve doğru bir şekilde uygulandığı zaman, vücuda tokluk hissi vereceğinden, yağların hızlı bir şekilde vücut dışına atılarak haftada 3, 5 kiloya kadar zayıflama görülmesinin mümkün olmasını sağlar.

Protein Diyeti Nasıl Uygulanır?

Protein diyetini uygulamaya başlayacak kişi, sevdiği proteinli ürünleri kendi hazırlayacağı diyet listesine ekleyebilir. Yumurta, süt, yoğurt, zeytin, ıspanak, havuç, et gibi besinler proteinli besinler arasında yer almaktadır. Her türlü meyve ve sebze çeşitlerini kullanmak serbesttir. Diyet listenizde yer almakta olan besinleri, pişirmek için mutlaka hakiki zeytinyağı kullanılmalıdır.

Protein diyetini uygularken, un şeker ve tuz azaltılmaya hatta mümkünse tamamen bırakılmaya çalışılmalıdır. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu karbonhidrat ise, kuru baklagil besinleri tüketilerek sağlanmaya çalışılmalıdır.

Çeşitli diyet listeleri uygulanırken, kişi kilo verse bile açlık ve diğer koşullar nedeniyle vücudu yorulmaya ve güçsüz bir hale gelmeye başlar, ama protein diyetinde, aç kalma durumu olmadığından ve protein ağırlıklı besinler tüketildiğinden, vücut eskisinden daha sağlıklı ve güçlü bir hal almaya başlar. Alınan protein sayesinde güçlenen kasların daha şekilli bir hal alması için, yapılacak hafif spor hareketleriyle katkıda bulunulabilir.

Protein diyeti uygulanmaya başlandığı ilk günlerde aşırı proteinli besinler alındığından, ağız kuruluğuna yol açabilir ve böbrekleri yorabilir. Bu olumsuz durumun önüne geçmek için, bol miktarda su içmeye özen gösterilmelidir.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir