Pastane Limonatası Nasıl Yapılır?

 

Yaz mevsiminin vazgeçilmez lezzeti, sıcakladığınızda inanılmaz bir kurtarıcı, pastanın, kekin, her türlü tatlının eşsiz yancısı: Limonata! Hastalıkların büyük düşmanı, bağışıklık sisteminin yegâne dostu limon en sulu ve en kolay tüketilebilir haliyle geliyor karşımıza. Evde limonata yapılmaya çalışılsa da kıvamını, tadını ve şekerini tutturmak her zaman mümkün olmuyor. Tabii ki hiçbir limonata pastane limonatasının yerini tutamıyor. Peki, evde pastane limonatası nasıl yapılır?

 Malzemeler

 -3-4 adet orta büyüklükte limon

 -1 su bardağı toz şeker

 -2,5 litre içme suyu

 -2 adet portakal

 İsteğe göre;

 -Taze nane yaprağı

 

      Pastane Usulü Limonata Nasıl Yapılır?

Limon ve portakallar güzelce yıkanıp temizlendikten sonra bir havlu yardımıyla kurutulur. Rendenin en ince doğrayan kısmıyla limon ve portakalların kabukları rendelenir. Başka bir kaba aktarılan kabuklar şeker de eklenerek suyu çıkana kadar yoğrulur. ( Bu karışıma bir-iki adet limon tuzu ilave edilebilir.) Limon ve portakalların üzerinde kalan yemek tarifi kabuklar da soyulur. ( Bu limonatanın acı olmamasını sağlar.) Soyulan limon ve portakallar ince ince dilimlenerek bu karışıma ilave edilir. (Buraya kadar olan karışımı mutfak robotu yardımıyla da yapabilirsiniz)

 

Bir süre daha yoğurulduktan sonra kabın ağzı kapatılarak en az 3 saat bekletilir. Böylece limon, portakal, kabuklar ve şeker birbirine iyice karışarak özleşir. Daha sonra kapağı açılan kaptan ince gözenekli bir süzgeç veya bir tülbent yardımıyla süzülür.

 

Elde edilen bu sıvıya yaklaşık iki litre soğuk içme suyu ekleyerek limonata elde edebilirsiniz. Bundan sonra eklenmesi gereken suyu ve şekeri damak tadınıza göre belirleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz ilk karışımın tadına bakarak koyuluğunu ve şeker durumu anlayabilirsiniz. Sık sık su ekleyerek ve her seferinde tadına bakarak kıvamı tutturabilirsiniz.

 

Her türlü tatlının, kekin yanında yahut sade olarak nane yaprağıyla süsleyerek ikram edebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir