Nosebo Etkisi Nedir?

Kişilerin beklentilerinin ortaya çıkacak sonuca olumsuz tepkisi diye tanımlanabilir nosebo etkisi. Bilim açısından kavramın iyi anlaşılması için çeşitli bilimsel deneyler ile yapılmıştır. Yapılan tüm deneylerin sonucunda sağlık alanında nosebo etkisinden kurtulmak için zihni iyi şeyler olacağı yönünde olumlamaya gerektiğini ortaya koymuştur.

Örneğin kişi aspirin içtiğinde alerji olma ihtimali söylenerek alerjik olmayan bir bünyesi olmasına rağmen vücudu yine de alerjik reaksiyon gösterebilir. Çünkü nosebo etkisi ile zihin alerjik reaksiyonu olumlamış olacak ve alerjik reaksiyonu harekete geçirerek gerçekten vücutta döküntüler oluşabilecektir.

Ya da başka bir örnek ile açıklanabilir. Yediği salata da sirke sosu yada limon olmadığını halde sevmediği için midesi bulanan veya mayhoş tat aldığını düşünerek yüzünü buruşturarak yiyen bir kişide yarattığı etki de nosebo etkisi olarak anlatılabilir.

Yani nosebo etkisi zihnin kişiyi o yönde bir beklentiye cevap verecek metabolizmasını değiştirecek reaksiyonu verdiği olumsuzluk hali olarak da tanımlanabilir. Aspirin örneğinde olduğu gibi psikolojik olarak hissettiğinin varsayılması bir anda reaksiyonun döküntüye dönüşmesi metabolizmanın reaksiyon vereceğinin zihnindeki etkisinin sonucudur.

Nosebo Etkisi Ölüme Bile Götürebilir

Başka çarpıcı bir örnek verilmesi gerekirse yanlış bir radyoloji raporu ile kişiye beyninde bir tümör geliştiği söylenilirse bir süre sonra beynindeki bu tümör yüzünden öleceğini düşünerek gerçekten beyninde bir süre sonra oluşan bir tümör yüzünden ölmesi gibi. Zihnin o yönde olumsuz algıladığı nosebo etkisi kişiyi ölüme bile götürebilir.

Sağlıklı Olmak İçin Pozitif Düşünce

Bu örneklemeler bilimsel deneylerden alınmamakla beraber konuyu açıklayabilmek için benzer nitelikli verilebilecek çarpıcı örneklerdir. Toplumda bu tip etkilerin görüldüğü birçok vaka ile karşılaşmak olası bir durumdur. Aslında birçok hastalığın temelini oluşturan bu tip vesvese ve endişeler hastalıklara davetiye çıkartmaktır. Sağlıklı kalmak adına kişilerin pozitif ve sağlıklı bir düşünce yapısından ayrılmamalarında fayda var.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir