Mutlu Olmanın Sırları

Büyüyen şehirlerin içerisinde karıncalar gibi gezen asık suratlı insanlar günümüzün en büyük sorunlarından birisi. Gün içerisinde birçok problemle karşı karşıya kalan bireyler ister istemez enerjisini kaybederek mutsuz insanlara dönüşebiliyor. Oysa hayat bütün bu koşuşturmacaya, olumsuzluklara, üzülüp mutsuz olmaya değmeyecek kadar kısa.. Hal böyle iken insanlar mutlu olmanın sırlarını arıyorlar. Aslında çok gizemli, bilinmeyen şeylerden bahsetmeyeceğiz. Herkesin içerisinde olanı hatırlatarak farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yaparak mutluluğu yakalayabilirsiniz. İşte mutlu olmanın sırları;

Hedef Belirleyin
Kendinize kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin. Hedef belirleyerek bir amaç sahibi olmak sizi daha mutlu edecektir. Fakat kısa ve uzun vadeli planlarınız ulaşılabilir hedefler olmalı. Unutmayın ki; Bir amaç doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokar.

Uykunuzu Düzenleyin
Günlük en az 6 saat uyumak vücut direncinizi artıracak ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Her insanın kişisel uyku periyodu süreleri vardır. Mesela bu uyku periyodu süresi 2 saat olan birisi 6 saat uyuyup uyandığında çok daha zinde bir şekilde kalkacaktır. 5 saat veya 7 saat gibi bir sürede uykusundan uyanırsa uyku periyodu bölündüğü için huzursuz bir şekilde uyanacaktır. Kişi kendi uyku periyodunu bir süre gözlemledikten sonra kendisi ölçümleyebilecektir. Bunun dışında gece uyku saatleri de çok önemlidir. 11:00 – 04:00 arası uyku ile geçirilmelidir. Mümkünse öğle saatlerinde 20 dakika kadar kısa kestirme yapılmalıdır. Unutmayın ki uyku düzeni vücut direncini sağlamada ve mutlu olmada en önemli faktörlerden biridir.

Kitap Okuyun
Düzenli olarak kitap okuma alışkanlığı edinen kişiler yapılan araştırmalara göre daha mutlu oluyor. Kitap okuyan kişiler özgüven sahibi olmaları dolayısıyla daha mutlu oluyorlar.
Şarkılar
Öyle şarkılar var ki dur yere insanı dert sahibi yapabiliyor. Hele birde uzun uykusuz gecelerde Sezen Aksu şarkıları dinliyorsanız öncelikle bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekebilir. Enerjik şarkılar dinlemek kişisel enerjinizi de artıracaktır.

İyilik Yapın
İhtiyaçlı kişilere yardım etmek insanın içini huzurla kaplatır. Mümkün olduğunca zamanınızı iyi kullanın ve insanlara yardım etmenin mükemmel hissettirdiğini bilerek bu duyguyu yaşayın. İnsanlara yardım etmek illa maddi bir katkı sunmak değildir. Sokak hayvanları için bir şeyler yapabilirsiniz. Bir yaşlının poşetini evine bırakmak büyük bir mutluluk sağlayacaktır.


Gezilere katılın
Yakın veya uzak, zamanınız hangisine elverişliyse boş zamanlarınızda yeni yerler keşfedin. Doğa yürüyüşleri, geziler her zaman iyi hissettirir.

Sağlık
Sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Yeterli ve dengeli beslenmelisiniz. Sağlığı bozulan bir kişi tekrar sağlığına kavuşana kadar çok fazla tebessüm edemeyecektir.

Renkler
Yapılan çalışmalarda bilim adamları, mavi rengin stresi yok ettiğini, mutluluğu ve özgüveni artırdığını belirttiler.

Spor

Düzenli spor yapan insanlar diğer insanlara göre daha sağlıklı ve daha mutlu oluyorlar. Yapılan birçok çalışma spor yapmanın kişiye sağlık ve özgüven kazandırdığını bu sayede mutluluğu artırdığını ortaya koyuyor.

Pozitif Düşünce
Hayatta her insan isterse mutsuz olabilir. Çünkü herkesin mutlaka yaşadığı olumsuz olaylar olacaktır önemli olan büyük resmi görebilmek ve arkaya dönüp baktığında mutlu anları hatırlayabilmektir!

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir