Mobilya Nasıl Boyanır?

Mobilyalarınızı boyamak, en sevdiğiniz gardırop veya mutfak ekipmanınızın görünümünü geri kazanmak ve gereksiz maliyetler olmadan odanzın içini güncellemek için harika bir fırsattır. Hala kullanılabilen ancak göze hitap etmeyen eski dolaplar, masalar ve sandıklar boyama için son derece uygundur. Bu, çocuk odası için de ilginç bir dekorasyon seçeneği olacaktır. Bu yüzden her zamanki sıkıcı mobilyalardan, çocuğunuzun kesinlikle seveceği parlak ve orijinal şekilleri elde edebilirsiniz.

Boya yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeler nelerdir?

Uzmanlar, mobilyalarınızı isteklerinize göre tamamen sıfırlayabileceğinizi söylüyor. Doğru rengi seçip hazırlık işlemini gerçekleştirirseniz, siyah bir dolabı bile parlak bir yüzeye sahip beyaz renge dönüştürebilirsiniz.

İşleme başlamadan önce gerekli olan tüm malzemeleri hazırlamanız gerekir. Bunlara püskül bandajlar ve gözlükler, çeşitli seviyelerde kumlu pastel kâğıdı, deterjan, yumuşak fırçalar ve bezler, mala ve saç kurutma makinesi dâhildir. Buna ek olarak, akrilik veya lateks boya, parlak veya mat vernik, silindirler ve fırçalar, maskeleme bandı, boya tepsisi ve şablonları (varsa) iş için hazır bulundurmanız gerekir. Fırça seçimine özellikle dikkat edilmelidir.

İyi havalandırılmış bir alanda çalışmaya dikkat edin.

Bu, vernik söz konusu olduğunda önemli bir durumdur. İhtiyati tedbirleri unutmayınız. Burun ve gözler toksik dumanlara ve toza karşı iyi korunmalıdır. Ve tabii ki giysilere dikkat edin.

İşlem sonrası boya tamamen kuruyana kadar odanın kapalı kalması önemlidir. Öyle ki yeni boyanmış bir yüzeye konan sivrisinek bile bütün işi tekrarlamak için yeterlidir.

İş akışı

Mobilyaları tamamen sökemeseniz de en azından kapıları, kolları ve çekmeceleri çıkarın.

Eski boyanın yüzeyini veya verniği iyice temizleyin.

Bütün parçalar temizlenip (kimyasal çözücüler kullanılabilir) kurutulduktan sonra boyanacak tüm yüzeyler ince zımpara kâğıdı ile tekrar işlenmelidir.

Boyanmayacak alanlar derhal bir maskeleme bandı ile kapatılmalıdır.

Alt tabaka (astar) için bir kaplama uygulanabilir. Bunun için baz kat akrilik boya kullanmak en iyisidir. Bu sayede çatlak ve çizik gibi önemli kusurlardan kurtulabilirsiniz. Eğer bu çizik ve çatlaklar derinse astar uygulamasını birkaç kez tekrarlayabilirsiniz ancak her uygulamadan sonra tam olarak kurumasını bekleyin.

Astar boya kuruduktan hemen sonra tekrar zımparalayın ve yüzeyi iyice silin. Halen yüzeyde kalan tozu gidermek için elektrikli süpürgeyi kullanın.

Artık istediğiniz rengi kullanarak yepyeni mobilyalar elde edebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir