Gezilecek Yerler

Manisada Gezilecek Yerler

1-Sultan Camii

SultanCamii-min

Sultan camii adını Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultandan almaktadır. Meşhur Mesir Şenliklerinin yapıldığı külliye burasıdır. Özellikle ilkbaharda Manisa’ya yolunuz düşerse ve Mesir şenlikleri zamanına denk gelirseniz etkinliklere mutlaka katılmalısınız.

2-Hafsa Sultan Şifahanesi

şifahane

         Geçmiş dönemlerde kullanılan tıp yöntemlerinin ve aletlerinin tanıtıldığı şehir merkezinde yer alan, Sultan Camii yakınındaki şifahanedir. Şifahane içerisinde bulunan balmumu heykeller kullanılan yöntemleri anlatacak şekilde dizayn edilmiş.  Manisa merkezde kolayca ulaşabileceğiniz önemli bir merkez olan Hafsa Sultan Şifahanesini görmeden dönmemelisiniz.

3-Manisa Yeni Han

31112-min

         Manisa merkezdeki en önemli taş yapılardan birisidir. İki katlı ticaret hanının geniş bir avlusu bulunuyor, bu bölümde bulunan kafelerde güzel vakit geçirebilirsiniz.

4-Manisa Muradiye Camii

muradiyeCamii-min

Manisa’nın Sultaniye semtinde bulanan Muradiye camisinin tarihi 600 yıl öncesine dayanıyor. Caminin medrese ve imarethane kısımları müze olarak kullanılıyor. Şehzadeler kenti Manisa’da tarih kokan güzel noktalardan birisi Muradiye Camii.

5- Spil Dağı

spil-min

         Spil Dağı Milli Parkına gitmeyi düşünüyorsanız ve kamp yapmayı seven birisiyseniz yanınıza çadırınızı alarak keyifli bir kamp yaşayabilirsiniz. Onlarca bitki ve hayvan bu yüksek milli parkta yer alıyor.

6- Ağlayan Kaya

ağlayan kaya-min

Spil dağından aşağı inerken kentin meşhur ağlayan kayasıyla karşılaşacaksınız. Bu bölgeyle ilgili birçok efsane halen yer almakta. Ağlayan kayanın yan tarafına yapılan antik tiyatroda zaman zaman sinema gösterimleri yapılıyor.

7-Kurşunlu Kaplıcaları

kaplıca-min

Manisa’nın Salihli ilçesi sınırlarında yer alan Kurşunlu kaplıcaları birçok hastalık için şifa kaynağı olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kaplıcalar ilginizi çekiyorsa doğa ile iç içe olan bu ortamda huzuru arayabilirsiniz.

8- Sardes Antik Kenti

sardes-min

Lidya devletine başkentlik yapmış olan Sardes, şehrin en önemli kalıntılarındandır. Salihli ilçesi içerisinde yer alır.Tarihteki ünlü Kral yolunun başlangıç noktasıdır.

 

Not:Manisa’ya gelipte Manisa kebabı yemeden dönerseniz büyük hata edersiniz. Yapılacaklar listesinin ilk sıralarında şehir merkezindeki tarihi yapılar ve Manisa kebabı yer alabilir sonrasında Hana uğrayıp nargile sefası yapabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce tarihi şifa kaynağı olan mesir mecunlarından tatmalısınız. İyi eğlenceler!

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir