Koşsa Barcelona Da Oynardı – Sergen Yalçın Kimdir?

            Tam adıyla Ali Rıza Sergen Yalçın, 5 Kasım 1972 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Özer Yalçın’da futbolcuydu. Sergen Yalçın ilk olarak futbola Beşiktaş alt yapısında başlamıştır. Serpil Hamdi Tüzün tarafından Türk futboluna kazandırılan Sergen Yalçın kabiliyetiyle futbol camiasında haklı bir şöhrete kavuşmuştur. Sergen oldukça başarılı bir futbol yaşamı olmasına karşın kumar , at yarışı gibi tutkularından dolayı çok fazla eleştiriye muhatap oldu.

sergen-yalcin-kimdir

Türk futbol tarihinde koşmadığı iddia edildiği halde adından bu kadar sıkça söz edilen bir isim daha yoktur. Özellikle 1985-1995 jenerasyonunun ağzı açık izlediği bir adamdır o. Kimden mi bahsediyoruz tabi ki de 4 büyük olarak adlandırılan takımlarının tamamında forma giyen ilk oyuncu olan Sergen Yalçın.

sergen-yalcinin-gencligi

Müthiş sol ayağı, harika frikikleri, klas pasları, inanılmaz asistleri ile Türk futbolunun efsane isimlerinden biri olmayı başarmıştır. Onunla çalışan tüm hocaların söylediği ortak cümle Sergen Yalçın Koşsa Barcelona Da Oynardı olurdu. Kendisinin de bizzat itiraf ettiği bir transfer hikâyesini birçoğumuz bilmekteyiz. Beşiktaş’ta oynarken Alman devi Bayern Münih’in kadrajına girmeyi başaran fakat özel hayatı sebebi ile transferinden vazgeçilen adamdır Sergen Yalçın. 37 si A Milli olmak üzere toplamda 53 kez milli formayı giymeyi başaran Sergen Yalçın antrenmanları sevmemesi ile bilinmektedir.

 

2002 Şubat ayında çapraz bağları koptuğu için 2002 Dünya Kupası kadrosunda yer alamayan Sergen Yalçın için “Eğer Dünya Kupası’nda oynasaydı ve de koşsaydı Dünya Kupası sonrası Rüştü ile birlikte Barcelona’da oynardı” görüşleri hâkimdir. Kariyerinde Makedon futbol takımı FK Sloga dışında Avrupa’da top koşturmamış Sergen Yalçın’ın kariyerinde Beşiktaş, İstanbulspor, Siirt spor, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Beşiktaş, Etimesgut Şekerspor, Eskişehirspor yer almaktadır. Şimdilerde ise kariyerine çalıştırıcı olarak devam eden Sergen Yalçın birçok futbol otoritesine göre gayet başarılı bir antrenörlük yapmaktadır.

sergen-yalcinin-futbol-kariyeri

Antrenörlük kariyerine isminin özdeşleştiği Beşiktaş Futbol Kulübü’nün alt yapılarında başlamış daha sonra Gaziantepspor ve Sivasspor’un A takım hocalığı yapmıştır. Zamanında beraber çalıştığı ünlü Fransız spor adamı Jean Tigana’nın “Sergen’deki futbol zekâsı bende yok. Platini ‘de olduğunu da sanmıyorum.” sözü bile Sergen Yalçın’ın ne kadar büyük bir futbolcu olabileceğini göstermektedir. Fakat potansiyelinin çok altında kaldığı belirtilen Sergen Yalçın için söylenilecek tek şey Koşsa Barcelona’da Oynardı.

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir