Kilo Vermeye Yardımcı Olacak Öneriler

 

Kilo verme isteği, zihinde oluşan dürtü sonucunda kişinin hayatında değişiklik istemesiyle başlar. Sonrasında kişinin azmi ve kararlılığı doğrultusunda hayat tarzı haline gelebilecek bir süreçtir. Kilo vermek istiyorum diyerek yola çıkan bireyin bu noktada yardımcısı olabilecek tüyolara ihtiyacı olacaktır. Sizler için Kilo vermeye yardımcı olacak önerileri sıraladık.

spor-ve-beslenme

  • Sırf verilen diyet programına uymak için normalde yemek yemeyeceğiniz saatlerde boş yere yemek yemeyin
  • Günlük yaşantınız içerisinde birtakım değişiklikler yapın ve hareketinizi artırmaya çalışın. Mesela otobüse biniyorsanız bir durak mesafesi yürüyüp diğer durakta binerek başlayabilirsiniz. Hareketinizi artırırken adımsayar uygulamaları kullanmanız ve belirli aralıklarla artan hedefler belirlemeniz büyük fayda sağlayacaktır.
  • Kaç günde kaç kilo vermek istediğinizi mantıklı bir şekilde belirledikten sonra hedefinize ulaşmanız için günlük almanız gereken kaloriyi hesaplayın. Gün içerisinde yediklerinizi belirli programlar aracılığıyla kaydederek sınır olarak belirlediğiniz kalori miktarını geçmemeye dikkat edin.
  • Zayıflamak isteyen bir insanın en temel gıdası su olmalıdır. Sürekli yanınızda su bulundurmalı ve bazen açlığınızı su ile geçiştirmeye çalışmalısınız. Fazlalık yağlarınızın yakılması için su tüketimi aşırı derecede önem arz etmektedir. Yemeklerden önce 1-2 bardak su içmek tokluk hissinin daha erken oluşmasını sağlayarak zayıflama sürecinize katkı sağlayacaktır.
  • Salata porsiyonlarınızı iki katına çıkarın ve böylece hem daha sağlıklı beslenin , hemde az kaloriyle tokluk hissi yaşayın.
  • Kahvaltıda siyah çay yerine yağ yakımına etkisi kanıtlanmış yeşil çay tüketin.
  • Yemeklerinizde baharat kullanın. Özellikle acı biberde bulunan kapsaisin metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur.
  • Çaya kaç şeker alırsın diye sorulduğunda , ben şeker kullanmıyorum diyebilmenin gururunu yaşayın ve zararlı şekeri hayatınızdan çıkarın. Emin olun günlük çaya attığınız şekeri kısıtlamanız bile büyük etki oluşturacaktır.
  • Düzenli ve yeterli uyku sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır. Düzenli uyku düzeni oluşturun ve metabolizmanın düzenli çalıştığında neler olduğunu kendiniz görün. Etkisi olmadığını düşünüyor olabilirsiniz ancak bu konuda yapılan birçok araştırma bunu doğruluyor, düzenli uyku obezitenin önlenmesine yardımcı oluyor.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir