Kilo Almak İçin Diyet Listesi

 

Günümüzde kilo vermeye çalışan insanlar kadar kilo almaya çalışan insanlar da bulunuyor. Bunun için diyetisyenlere başvuranlar, fitness salonlarına kayıt yaptıranların sayısı önemsenmeyecek kadar fazla. Kilo almak veya kilo vermek konusunda özellikle gençlerin daha fazla çabası olduğu aşikâr. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda kilo almama sorununun en çok erkeklerde görüldüğü tespit edilmiştir.

 Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Aldığımız kalori, yaktığımız kaloriden fazla olursa kilo alabiliriz. Kalorisi yüksek olan besinleri öğrenip bu besinleri ne zaman tüketeceğimizi bilmek kilo almamıza yardımcı olacaktır. Yaşam biçiminize ve vücut özelliklerinize göre almanız gereken kalori miktarını bir diyetisyen yardımıyla belirmemek iyi bir başlangıç olacaktır. Günlük yediğiniz besinlerin kalori miktarlarını ekleyip kalori takibi yapabileceğiniz birçok program bulunuyor. Bu programlar yardımıyla günlük almanız gereken kalori miktarının altına düşmeden beslenmelisiniz.

Metabolizma sabah hızlı çalışırken gün içerisinde ilerleyen saatlerde yavaşlar. Öğleden sonra yenen yemekler kilo almayı hızlandırır. Kilo almak için yemeklerinize az miktarda keten tohumu atarsanız kısa zamanda etkisini görebilirsiniz.

Kilo almak ve kilo vermek için dikkat etmeniz gereken en önemli husus yeterli ve dengeli beslenmedir. Kilo almak zaman ister. İdeal kilonuza ulaşana kadar dengeli beslenmeli ve egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yapma fikri ilk duyulduğunda bir yanlışlık olduğu düşünülebiliyor. Ben kilo vermek istemiyorum aksine kilo almak istiyorum diye düşünüyor olabilirsiniz fakat kilo alabilmenin en önemli şartlarından biride doğru bir şekilde egzersiz yapmak olacaktır. Bilinçli bir şekilde egzersiz yaparak doğru acıkmayı sağlayabilirsiniz. Bu noktada önemli olan bir uzmandan yardım alarak ilgili egzersizleri bilinçli bir şekilde uygulayabilmektir.

 Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeliyim?

-Kahvaltıda ek olarak 1 dilim tahıllı ekmek ve fıstık ezmesi tüketin,

-Ara öğünlerde fındık, badem gibi kuruyemişler tüketin,

-Şeker içeren içecekler yerine süt ve taze meyve suları tüketin,

-Yemek sırasında içilen su erken doymanıza neden olacağından suyu yemeklerden sonra içmeniz iyi olacaktır.

 

Kilo Aldıran Yiyecekler

Yulaf ezmesi, üzüm suyu, balık yağı, kalorisi yüksek olan kuruyemişler, keten tohumu vs.

 

Kilo almak için diyet listesi

 

Sabah; 2 dilim ekmek, 7-8 adet zeytin, 2 kaşık pekmez, domates

Ara; 1 bardak süt, 5 adet bisküvi, 1 adet elma

Öğle; Çorba, Etli sebze yemeği, pilav,2 dilim ekmek

Akşam; Baklagil yemeği, pilav veya makarna, ton balıklı salata, 2 dilim ekmek

Gece; 1 bardak süt, bisküvi, meyve, kuruyemiş

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir