Kayseri’de Gezilecek Yerler

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Dağı, 3916 metre yüksekliği ile İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek, Türkiye’nin ise 5. yüksek dağıdır.Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olan Erciyes Dağı Kayak Merkezi , Kayseri’nin sembolü haline gelmiştir. Kayak merkezi büyüleyici bir manzara sunarak Kayseri’yi tepeden görme fırsatı sunar. İç anadolunun en önemli turistik noktalarından birisi olan Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri merkeze 25 km uzaklıktadır. Kış aylarında Kayseri’de olursanız mutlaka gitmelisiniz.

erciyes-dagi-kayak-merkezi

Hunat Hatun Külliyesi

Kayseri şehir merkezinde yer alır. Külliyenin en önemli kısmı tarihi Hunat Camisidir. Cami Selçuklu mimarisine aittir ve oldukça büyüktür. Caminin yanında bulunan tarihi kısım günümüzde hediyelik eşya satışı yapılan bir çarşı olarak kullanılmaktadır.

hunat-hatun-külliyesi

Gevher Nesibe Şifahanesi (Tıp Müzesi)

Türk tarihinin ilk akıl hastanesi Gevher Nesibe Şifahanesi’dir. Hatta bazı kaynaklara göre burada şifahane ile tıp eğitimi birarada verildiği için dünyanın ilk tıp merkezidir. Uzun süre boş durumda kalsa da günümüzde müze olarak kullanılıyor. Bu tarihi tıp müzesini mutlaka görmelisiniz.

gevher-nesibe-şifahanesi

Kayseri Kalesi

Kayseri ziyaretinizde mutlaka karşılaşacağınız bir mekan çünkü tam olarak şehir merkezinde yer alıyor. Tarihi milattan önceki yıllara dayanır fakat önemli bir kısmı ayaktadır ve heybetini korumaktadır. Kale çevresindeki satıcılardan alışveriş yapabilirsiniz veya tarihi yapıyı yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

kayseri-kalesi

Sahabiye Medresesi

Tarihi oldukça eskiye dayanan Sahabiye Medresesi , Selçuklu eserleri arasındadır. Günümüzde kitapçıların bulunduğu tarihi mekan oldukça rağbet görüyor.

sahabiye-medresesi

Güpgüpoğlu Konağı

Tarihi konak günümüzde etnografya müzesi olarak hizmet veriyor. Boş bir zamanınızda uğrayarak küçük bir tarihi gezintiye çıkabilirsiniz.

Gupgupoglu-Konagi

Soğanlı Harabeleri

Soğanlı Harabeleri bölge olarak geniş Kapadokya sınırları içinde yer alıyor. Kapadokya denilince ilk akla gelen Ürgüp bölgesindeki yapılara benzer özellik gösterir. Bölgede tarihi yapılı birçok kilise bulunuyor. Kayseri ziyaretinizde geniş bir zaman dilimini bu açık hava müzesini gezmeye ayırabilirsiniz.

soganli

Kapuzbaşı Şelalesi

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliğini taşıyan Kapuzbaşı şelalesi görmeniz gereken önemli noktalardan birisi. Bu bölgedeki birbirinden farklı takım şelaleler, görsel şölen yaşamanızı sağlıyor. Kayseri merkeze yaklaşık 80 km olması nedeniyle ulaşım sıkıntısı yaşayabilirsiniz fakat yolunuz düşerse görmeden dönmeyin.

Kapuzbasi-Selalesi

Forum Kayseri

Orta Anadolu’nun en büyük alışveriş merkezidir. Oldukça geniş bir alan üzerine kurulu olan Forum Kayseri, şehrin sosyal hayatının en önemli merkezlerinden birisi olarak özellikle geniş üniversite nüfusunun uğrak noktası haline gelmiş durumda.

Forum-Kayseri

Kayseri Park Alışveriş Merkezi

Şehrin bir diğer önemli alışveriş merkezi Kayseri Park, Forum Kayseri ile birlikte özellikle üniversite öğrencilerinin zaman geçirdikleri oldukça büyük bir avm.

Kayseripark-avm

Kent ve Mimarsinan Müzesi

Hayırsever işadamı Kadir Has’ın katkılarıyla 2003 yılında kurulmuştur. Yapı olarak son derece modern bir mimariye sahip. Müzeye girişte hiçbir ücret alınmıyor ve haftanın her günü ziyarete açık durumda bulunuyor.

kayseri-kent-müzesi

Ağırnas Yeraltı Şehri

Yaklaşık 3000 senelik bir geçmişi olduğu tahmin edilen Ağırnas yeraltı şehrinin oldukça gizemli bir yapısı var. Ağırnas yeraltı şehrini ziyaret ederek insanlığın geçtiği süreçleri ve mecbur kaldıklarında neler yapabileceklerini yakından görme fırsatı bulabilirsiniz.

ağırnas-yeraltı-şehri

Döner Kümbet

Döner Kümbet, Kayseri’de 1276 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Şah Cihan Hatun için yaptırılmıştır. Bu sebeple Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da bilinir. Döner Kümbet Talas yolu üzerinde bulunmaktadır. Yolıunuz düşerse Döner Kümbet üzerindeki müthiş ince işciliği görme fısatı bulabilirsiniz.

kayseri-döner-kümbet

Not: Kayseri’nin birbirinden güzel tarihi mekanlarından ve gezilecek yerlerinden bahsettik fakat bir diğer önemli nokta daha var. Kayseride ne yenilir? Kayseri mutfağı aslında Türkiye’nin yakından tanıdığı bir mutfak. Kayseri’ye giderseniz sucuk ve pastırmasını mutlaka yemelisiniz. Ayrıca meşhur Kayseri mantısını da yemeden dönmemelisiniz. İyi Eğlenceler!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

One thought on “Kayseri’de Gezilecek Yerler

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir