Karatay Diyeti Vücuda Zararlı Mıdır?

 

Karatay diyeti, ülkemizdeki en popüler diyetlerden biridir. Bu diyete karşı açılan davalar ve yürütülen birtakım kampanyalar Karatay diyetinin zararlı olup olmadığı konusunda aklıma soru işareti bırakmaktadır. Karatay diyeti ile birçok insan hızla kilo verirken bazı insanlarda ise ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmıştır. Bu beslenme şekli yüksek proteinli diyetin Türk mutfağına göre uyarlanmış şeklidir.

 

ZARARLARI

Karatay diyeti insüline karşı dirençli olan kişilere oldukça uygundur fakat herkes bu diyeti uygulamak için uygun koşullara sahip değildir. Örneğin kolesterol ile ilgili problemleri olan bir insanın bu diyeti uygulaması uygun düşmez. Sadece protein, et, yağ tüketildiği için kötü sonuçlara yol açabilir.

 

– Bu diyet şeklinde ara öğünlere yer verilmemektedir. Aksine kilo verilirken ara öğün yenmelidir. Çünkü ara öğün hem kilo vermemize hem de insülin direncimizi korumamıza yardımcı olur.

 

Karatay diyeti protein alımının yoğun olduğu bir diyet olduğu için neredeyse karbonhidratı vücudumuza almamızı engellemekte ve vücudumuzun enerjisi için gerekli olan bu besinden faydalanmaktan yoksun kalmamıza neden olmaktadır. Vücudumuz sadece yağdan oluşmaz. Bunun yanında kas, su kemik gibi yapılar da bulunur. Sadece protein tüketerek organlarımız ve su dengesine bağlı olarak birçok vücut dokumuz zarar görebilir ve sağlığımız tehdit altına girebilir.

-Uzmanlar sağlığımız açısından düzenimizin bozulmaması için tek tip bir beslenme düzenini önermemektedir. Tüm diyetlerin temel amacı fazla yağ dokusunu ortadan kaldırmaktır. Oluşan fazlalık yağlar bir anda oluşmaz uzun bir süre içinde vücudumuzda birikir. Uygulanacak diyette sağlığımızı koruyarak yağ yakmak esas alınmalıdır. Amaç kısa sürede çok kilo vermek değil, belli sürede belli kilo vermek olmalıdır.

 

-Uzun süre sadece protein ile beslenmek, kemiklerdeki kalsiyumun boşalmasına neden olur ki bu da osteoporoz riskini arttırır. Ayrıca kırmızı eti çok fazla tüketmek kalınbağırsak kanserine neden olabilir. Özellikle yağda pişmiş olan et kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Günde tükettiğimiz protein çok fazlalaştıkça hücre çoğalmasını tetikleyen maddeler artar. Prostat ve meme kanseri gibi diğer kanserlerin de oluşumunu tetikler.

 

– Protein içerikli beslenmemizin zararlarından biri de damarlarımızda oluşacak doymuş yağın birikmesiyle damar tıkanıklığının olabilme riskidir. Vücudumuza karbonhidrat katılımı az olduğu için posa miktarı düşer ve kabızlık yaşayabiliriz. Karaciğerlerimizde hasarlar oluşabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir