Kağıt Helva Pastası Nasıl Yapılır?

 

Kâğıt helva, günümüzde olmasa da eskiden rağbet gören ve neredeyse sahil kenarlarının olmazsa olmazı niteliğinde bir yiyecekti. Ancak şuanda da ev hanımları tarafından çeşitli eklemeler yapılarak doğru malzemeler ve taktikler kullanılarak bu kâğıt helvalar değerlendirilip yeni tatlar ortaya çıkarılmaktadır. Örneğin kâğıt helva pastası bu kategoriye verilebilecek en iyi örnektir.

 

      YENİ MODA KÂĞIT HELVA PASTASI

Hazır malzemeler kullanılarak kısa sürede en iyi pastayı yapmak ve en güzel lezzeti yakalamak için kâğıt helva pastası yapmayız deneyebilirsiniz. Öyle pasta deyince gözünüz korkmasın çünkü yapımı oldukça basit. Bu iş için öncelikle 3 adet kâğıt helvaya ihtiyacınız var. Bu kâğıt helvayı temin ettikten sonra yapmanız gereken şey diğer malzemelere geçmek ve pastanın yapım aşamalarına devam etmek olacaktır. Bir helvanın olmazsa olmazı hiç şüphesiz ki tahin helvasıdır. Bu pasta için ihtiyacınız olan tahin miktarı 300 gram civarıdır. Yarım bardak şeker ve bir bardak kakao, bu pastanın ilk adımı için yeterli olacaktır.

KÂĞIT HELVAYI DENEYEREK ÖĞRENİN

Kâğıt helva pastasının hem yapılışını öğrenmek hem de lezzetini tatmak için elinize bir tava alın ve helvayı burada eritmeye başlayın. Eriyen helva, yumuşak kıvama geldiğinde öncelikle çatalla ezerek küçük parçalar haline getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sizin için zorluk çıkartacak ve parçalar ezilmeden pastanın içine karışacaktır. Öyle ki bu da misafirlerinizin ağzında kötü bir tat bırakacaktır. Helvanın yapımı için en basit kural bu helvanın ezilmesidir. Bu kurala dikkat ettiğiniz takdirde sizin için bir sıkıntı çıkmayacak ve yaş pasta lezzetindeki bu kâğıt helva tatlısını hemen yaparak doğru tarif sayesinde hem damak tadınızı ölçecek hem de aniden bastıran misafirleriniz için bir kaçamak olan hem de en iyi ağırlama yolu olan bu pastayı yapacaksınız.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir