Biyografi

James Gosling Kimdir?

James Gosling kimdir?

James Gosling 19 Mayıs 1955 yılında Calgary, Alberta, Kanada’da dünyaya geldi.1977 yılında Calgary Üniversitesi Bilgisayar Bilimlerinde eğitim almaya başladı. Oradaki eğitiminden sonra 1983’te Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bilimlerinde Doktora kazandı ve Doktora Tezi olarak “Cebirsel işlem kısıtlamaları” konusunda çalıştı.

 

Gosling-min

 

James Gosling, Sun Microsystemste mühendis olarak çalışırken Java programlama dilini geliştirmeye başlamıştır. Java açık kodlu,nesneye yönelik,yüksek verimli,yüksek seviyeli ve yorumlanan bir dildir. Şüphesiz Java’nın en önemli özelliklerinden biriside platform bağımsız olması yani “bir kere yaz her yerde çalıştır!”. Java, Gosling’in özgür yazılım dünyasına büyük bir armağanı olmuştur.

James Gosling 1992 yılında, bugün kullandığımız akıllı telefon ve tablet teknolojisinin ilk prototiplerinden birini geliştirmişti.

2007 yılında Kanada’da sivillere verilen en büyük nişan olan Order of Canada’nın ikinci seviye nişanını aldı.

2010 yılına geldiğimizde James Gosling ile Sun microsystems’in yolları ayrıldı. Bu ayrılık hakkında farklı söylentiler olsada Sun microsystems’in Oracle’a satışına karşı olmasına rağmen satışın gerçekleşmesi ve patent davaları ön planda olan sebepler olarak görüldü. Gosling yoluna Google’da devam etme kararı almıştı fakat bu serüven çok uzun sürmedi.

http://nighthacks.com/roller/jag/ kişisel blogundan son gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir