Isparta’da Gezilecek Yerler

      1-Eğirdir

eğirdir

Eğirdir, dağların çevrelediği alanda yeşillikler içinde küçük bir tatil yöresidir.Ispartadan 25 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Eğirdir gölü Türkiyenin 4. Büyük gölüdür. Ispartaya yolunuz düşerse görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Akpınar veya Babakeyf seyir teraslarında  gözleme yiyip yeşilada da bisiklet sürebilirsiniz. Gölden tutulan taze balıklardan tadabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında hizmet veren plajlarda bulunmaktadır.

      2-Kovada

SONY DSC

Eğirdire 24 km uzaklıkta olan Kovada gölü şehrin gürültüsünden uzak bir huzur yeri. Gölün etrafındaki zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğinden dolayı milli park ilan edilmiştir. Sakin bir dinlenme yeri arıyorsanız Kovadayı tercih etmelisiniz.

      3-Davraz Kayak Merkezi

dvrz

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olan Davraz kayak merkezi Isparta merkeze 25 km uzaklıktadır. Kar seviyesi Türkiye ortalamalarının üzerindedir. Davraz dağı konum olarak eğirdire çok yakın olduğundan , kayak yaparken göl manzarasını seyretme imkanı bulabilirsiniz. Antalyaya 150 km uzaklıkta olması turistlerin günübirlik turlar yapmasını sağlamakta. Eğer kış aylarında Ispartaya yolunuz düşerse mutlaka Davrazda kayak yapıp sucuk ekmek yemelisiniz!

      4-Ayazmana

ayazmana

Isparta merkezde bulunan Ayazmana mesireliği genellikle hafta sonları piknik için tercih edilen yerlerden. Belediye otobüsleriyle ulaşım sağlanabilirken yürüyüşte tercih edilebilir. Mesireliğin üstlerine doğru çıktıkça ısparta manzarası netleşiyor ve zirveye ulaştığınızda Isparta ayaklarınızın altında kalıyor. Bu yeşil mesirelik piknik için iyi bir tercih olabilir.

      5-Gökçay

gökçay

Hafta sonları için tercih edilen bir başka mesire alanıda Gökçay. Dağ yamacına kurulmuş mesireliğe belediye otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Alanın girişinde uzun bir kule şeklinde halı ve kilim müzesi yer alıyor.Yolu devam ettiğinizde Türk devlet büyüklerinin heykellerinden oluşan bir yol sizi yöresel müzeye götürüyor. Sonrasında dağa doğru uzanan yeşillik alanda gözleme çadırları , at çiftlikleri , küçük lunapark , süs havuzları ve tarihi yapılı düğün salonları yer alıyor. Gökçay Ispartaya giden herkesin uğradığı bir mekan.

      6-Yazılı Kanyon

yazılı kanyon

Ispartanın Sütçüler ilçesi yakınlarında bulunan yazılı kanyon şehrin gizli cennetlerinden birisi. Bozulmamış doğasıyla harika doğa yürüyüşleri yapılabilecek güzel bir yer. Fırsat bulursanız görmeden dönmeyin.

      7-Barla

barla

Ülkemizdeki inanç turizminin önemli duraklarından birisi olan Barla Eğirdire bağlı bir kasaba. Doğal güzellikleri ve temiz havasıyla tercih edilebilecek yerlerden birisi.

      8-Gölcük Milli Parkı ve Milas Mesireliği

gölcük

Isparta merkeze en yakın göllerden birisi Gölcük. Şehrin dışına çıkar çıkmaz yeşillikler içinde Milas Mesireliği sizi karşılıyor. Mesireliğin biraz ilerisinde de Gölcük Milli Parkı bulunuyor. Piknik ve doğa yürüyüşleri için tercih edilebilecek bir yer. Bir tavsiye; Kış aylarında gidecek olursanız bölgede yaşayan fazla sayıda köpek için yanınıza fazladan yiyecek almalısınız 🙂

      9-İyaşPark Avm

iyaş

Şehir otobüs terminalinin hemen yanında bulunan İyaşPark avm Ispartalıların ve özellikle öğrencilerin uğrak mekanlarından.

      10-Kafeler Caddesi

kafeler

Her şehirde öğrencilerin daha yoğun takıldığı , nispeten canlı caddeler bulunur. Ispartada öğrencilerin yoğun takıldığı bölge kafeler caddesi olarak adlandırılıyor. Çok geniş bir alan değil ama karşılıklı kafelerin yer aldığı şehir merkezinde bulunan bir nokta.

 

Not:Isparta denilince akla ilk gelen şey tabiki de gül fakat Ispartada gezerken tahmin ettiğiniz gibi gül bahçeleriyle karşılaşmayacaksınız. Gül tarlaları merkezden uzak belirli yerlerde bulunuyor ve ilkbahar mevsiminden sonra gül mevsimi bitiyor. Isparta ziyaretinizi tamamlarken şehirde birçok noktada görebileceğiniz gül ürünleri mağazalarından gül lokumu ve gül suyu almayı unutmayın! İyi eğlenceler.

 

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

5 thoughts on “Isparta’da Gezilecek Yerler

  1. Güzel bir yazı olmuș teșekkürler. Isparta candır can gölleri bi yandan gülleri bi yandan 🙂

  2. Askerligi ıspartada yaptım o zaman goremedik biyer. Yazın antalyaya gecerken ugrıycam özellikle eğirdire

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir