Işık Yılı Ve Işık Hızı Nedir?

 

Dünya galaksiler içinde çok önemsiz derecede küçük bir yer kaplamaktadır. Günlük hayatta kullanılan ölçü ve mesafe birimleri ihtiyaçları karşılayacak derecede az ve özelleşmiş boyuttadır. Uzunluk ölçüsü olarak metre ve türevleri, mesafeleri ölçmek için ise kilometre kullanırız. Astronomi de ise durum çok farklıdır. Işık yılı ve ışık hızı kavramları çok sık karşımıza çıkmaktadır.

 

Işık Hızı

Atom parçacıkları pozitif, negatif ya da nötr olarak bulunurlar. Pozitif ve negatif yüklü parçacıklar birbirlerini çekmeleri ya da itmeleri sonucu bir manyetik alan oluştururlar. Işığın bir elektromanyetik bir dalga olduğunu düşünürsek ışık ile beraber mevcut tüm elektromanyetik dalgalar boşlukta ortalama olarak 300000 km / s hızla yol alırlar.

Gerek galaksimiz içinde gerekse galaksiler arasında mesafe farkları insan algısının üzerinde olmaktadır. Dünyamıza en yakın gök cismi Ay’dır. Bize olan uzaklığı ortalama olarak 384000 km’ dir. En hızlı olan bir vasıta ile (F-16 saatte 2178 km hıza ulaşabilmektedir) Ay’a ulaşma hızımız yaklaşık olarak bir hafta sürmektedir. Neptün’e gitmek istersek bu süre 230 yılı bulacaktır. Gök bilimciler devasa derecedeki bu mesafeleri tanımlamak için ‘ışık yılı’ kavramını kullanmaktadırlar.

 

Işık Yılı

İlk bakışta zaman gibi algılanan ‘ışık yılı’ aslında bir mesafe birimidir. Bir ışık yılı yaklaşık olarak 9,5 trilyon (9500.000.000.000) km’lik bir mesafeyi temsil eder. Astronomlar arasında sk-ıkça kullanılan diğer bir ifade ise ‘parsek’ kavramıdır. Parsek bir mesafe ölçü birimi olmakla birlikte 1 parsek 3,26 ışık yılına denk gelmektedir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse 2500 ışık yılı 2500/3,26 =767 parsek demektir. Parsekte kendi içinde kiloparsek (1000 parsek, kısaca ‘kpc’) ve megaparsek (1000000 parsek, kısaca ‘mpc’) olarak ikiye ayrılmaktadır. Buradaki asıl amaç özellikle bu iş ile uğraşan kişilerin işini kolaylaştırmaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi Deposu, Nedir ?
Astrolojide Mars Retrosu Nedir?

  Retro astroloji biliminde oldukça ilgi odağı olan bir konudur. Astrolojiye göre Retro hareketinin anlamı...

Kapat