Güneş’ten Elektrik Nasıl Elde Edilir?

 

Güneş; yenilenebilir enerji kaynağıdır. Dünya da asla tükenmeyecek, sürekli var olacak enerji kaynağımızdır. Dünyamıza ısı ve ışık yayarak yaşamımızın devamlılığını sağlayan en büyük etkidir. Elektronik sistemler sayesinde güneş enerjisini doğrudan kullandığımız gibi farklı enerjilere dönüşümünü sağlayarak kullanabiliriz. Bunlardan biri de güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmektir.

 

Güneş Enerjisinin Kullanım Avantajları

Güneş enerjisinin kullanımı birçok avantaj sağlar. Örneğin; yenilenebilir enerjisi olduğu için sınırsızdır, maliyeti yoktur, çevreye herhangi bir zararı bulunmaz, güneşten elektrik üretimi kolay bir sistemdir.

Elektrik Üretim Sistemi

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için öncelikle sistem kurumu gerekir. İlk işlem olarak elde edilmek istenen enerji miktarı belirlenir ve bu miktara göre gereken güneş paneli miktarı belirlenir. Güneşsiz günler göz önünde bulunduğunda enerjisiz kalmamak için akü alınır ve akünün şarj edilebilmesi için akü regülatörü gerekir.

 

Güneşten gelen ışınları elektrik enerjisine çevirmek için fotovoltaik paneller gerekir. Elde edilen enerjiyi depolamak için ise akü sistemi gereklidir. Depolanacak enerjiye göre akünün kapasitesi belirlenmelidir. Akünün kontrolü için gerekli olan bir diğer ekipman ise akü şarj regülatörüdür. Evirici; doğru akım enerjisini, alternatif akım enerjisine çevirir. Gereken diğer malzemeler ise kablolar ve sigortadır. Seçilen kabloların sisteme uygun olması oldukça önemlidir.

 

         Kullanım Alanları;

Güneş enerjisinden üretilen elektriğin kullanım alanları; aydınlatmalar, sıcak su üretimi, soğutma sitemleri, yapay uydular gibi pek çok alanda kullanılabilir.

 

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir