Gelecek 10 yıla damga vuracak teknolojiler

1-İnternet of Things

         Namı diğer Nesnelerin interneti , fiziksel nesnelerin birbirleriyle ve daha büyük sistemlerle senkronize olarak hareket etmesidir. Daha net ifade edecek olursak akşam eve doğru yöneldiğinizde kaloriferinizle telefonunuz irtibat kuracak ve petekleriniz ısınacak. Akıllı kol saatiniz şekerinizin yüksek olduğunu tespit edecek ve kahve makinesinin yanına gittiğinizde şeker uyarısıyla karşılaşabileceksiniz.

1

2-Sanal Gerçeklik (Virtual reality)

Sanal gerçeklik gözlüklerini,eldivenlerini vb materyalleri takarak tasarlanan sanal ortamın içindeymiş hissine kapıldığınız olay. Normal şartlarda içinde olamayacağınız birçok ortama bu şekilde erişebileceksiniz. Bu teknoloji bazen everestin tepesinde bazen de katılmayı çok arzuladığınız telefon lansmanında olabilme hissini yaşatacak. Sanal gerçeklik gözlüklerinin gelecek yılların vazgeçilmezlerinden birisi olması bekleniyor.

 2

 3-Giyilebilir Teknolojiler

         Teknoloji hayatımızın her anında yer almaya başlamıştı fakat daha da ileri gitti ve kıyafetlerimizin içine kadar girdi. Giyilebilir teknoloji sayesinde akıllı saatiniz temel sağlık bilgilerinizi kontrol edebilecek,akıllı gözlüğünüz ile heran dışarıyla etkileşim halinde olabilirsiniz. Başka bir örnek verecek olursak, alzheimer hastalarının kaybolmalarını önlemek amaçlı iç çamaşırlarına konum bildiren sensör entegre ediliyor ve hasta kaybolduğu anda ulaşılabiliyor. Nereye varacağını kestirmek çok zor fakat ses getirmeye devam edeceği kesin!

3

4- 3D Yazıcılar

         3 Boyutlu yazıcılar teknoloji dünyasında ağırlığını hissettirmeye başladı. 3D yazıcılar kullanılarak ev yapanda oldu oyuncaklar yapanda. Uzun üretim sürelerini düşürmek için yürütülen çalışmalar başarılı olursa her ev bir mini fabrikaya dönüşebilir. Bakalım neler olacak..

4

5- Hava araçları

Geleceği merak konusu olan insansız hava araçları günümüzde askeri olarak yoğun bir şekilde kullanılıyor. Havadan çekim yapmak isteyen fotoğraf tutkunlarıda drone kullanımına oldukça hevesliler. Gelecekte bizi neler bekliyor , Jetgiller gerçek olur mu?

5

 

Gelecek 10 yıla damga vuracak teknolojilerden başlıcalarını bu şekilde sıralayabiliriz. Bakalım teknoloji önümüzdeki günlerde hayatımıza daha neler katacak.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir