Ev Yapımı Doğal Oyun Hamuru Yapımı

 

      Her şeyin kimyasallar içerdiği bir çağda yaşıyoruz. Yediğimizden tutun dokunduğumuz neredeyse her şeyin içerisinde bize zarar veren maddeler var. Ne yazık ki çocuklar daha doğumdan itibaren bu kimyasallara maruz kalmaya başlıyor. Bu kimyasallar da en çok oyuncaklarda var.

Özellikle oyun hamurları gibi yapısını ve görünümünü koruması için çok çeşitli ve bir o kadar tehlikeli malzemeler kullanılıyor. Dükkânlarda satılan oyun hamurlarının içerisinde ne olduğunu ve nasıl yapıldıklarını biliyor muyuz? Peki, oyun hamurları nasıl aylarca hiç bozulmadan dayanabiliyor? İçeriğini bilsek bile bu malzemelerden kaçını günlük hayatımızda duyduk? Bu soruların çoğuna cevap veremeyiz. Aslında oyun hamurunun yapımı çok kolaydır ve az zaman alır, herkes evde sadece bir kaç malzeme ile yapabilir.

Ev yapımı doğal oyun hamuru yapmak için gerekli malzemeler:
Un 3 su bardağı
Gıda boyası bir çay kaşığından az
Su bir su bardağı
Tuz en fazla yarım bardak

Öncelikle büyük bir kap içerisindeki unun üzerine su ekleyin, ardından da gıda boyasını koyun. Gıda boyası çok fazla olmamalıdır, çünkü pigment oranı fazladır ve aksi takdirde renk istenilenden çok daha koyu olabilir. Bu yüzden istediğiniz rengi elde edene kadar azar azar ekleyin. Daha sonra ise tuzu dökün, tuzun eklemesi hamurun daha ışıltılı olmasını sağlayacaktır.

İsteğe bağlı olarak içine sim de eklenebilir. Hamuru plastik gibi homojenize olana kadar yoğurun. Hamura istenileni kıvamı verdikten sonra ise buzdolabına kaldırın ve üç dört saat bekleyin. Oyun hamuru bir haftaya yakın bir süre boyunca bozulmayacaktır. Kapalı havasız bir alanda ya da buzdolabında muhafaza ediniz, böylece daha uzun süre dayanacaktır. Bu yazının sorunuza cevap vermesini ve sizin için faydalı olmasını dileriz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir