Erzincan’da Gezilecek Yerler

      1-Ekşisu

ekşisu

      Erzincan şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Ekşisu Mesireliği ziyaretçilerin en önemli durağı.  Doğal maden suyu kaynağı olan ekşisu bölgesinde çeşmelerden akan doğal maden suyu yoğun ilgi görmekte. Yüzme havuzu , yapay gölü , gokart pisti , şifalı su kaynakları gibi birçok alan mesireliğin içerisinde yer alıyor. Mesireliğe yakın mesafede kükürtlü su havuzlarının bulunduğu bir kaplıca yer alıyor. Yine mesireliğin yakınında bulunan Altıntepede , Urartulardan kalma eserlerin bulunduğu kazı alanı yer alıyor.

      2-Girlevik Şelalesi

Erzincan-Girlevik-Şelalesi

Erzincan merkezinden 30 km uzakta Munzur dağı eteklerinde yer alan Girlevik şelalesi tam anlamıyla bir doğa harikası. Kış aylarında donan şelalede kaya tırmanışları yapılırken yazın yeşil doğasıyla tam bir huzur mekanına dönüşüveriyor. Şelale yakınında bulunan alabalık restorantlarında yemeğinizi yedikten sonra şelale çevresinde yürüyüş yapabilir hatta suyun çıkış noktasını görme imkanı bulabilirsiniz.

      3- Ergan Dağı Kayak Merkezi

ergan dağı

Zirvesi 3.250 metre ve yılın yarısından fazlasını karla kaplı olarak geçiren Ergan Dağı Kayak Merkezi 12 km pist uzunluğuyla Türkiyenin en uzun , Avrupanın 2. uzunlukta piste sahip kayak merkezidir. Hilton oteli ve yeni yapılan yatırımlarla gelecek yıllarda sıkça duyulacağa benzeyen Ergan Dağı Kayak Merkezini görmeden Erzincan’dan ayrılmamalısınız!

      4- Esentepe

esentepe

Şehir merkezinde bulunan Esentepe sosyal tesisleri , Erzincan ovasını izleme imkanı bulabileceğiniz bir seyir terası özelliği taşıyor.Şehir manzarası eşliğinde semaver çayını denemelisiniz.

      5-Karanlık Kanyon

eginli1_Kopie_von_gezi1

Erzincan merkeze 2 saatlik uzaklıkta  bulunan Kemaliye ilçe sınırlarında yer alıyor. Dünyanın en büyük 2. Büyük kanyonu olan Karanlık Kanyon her yıl Kültür ve Doğa Sporları Şenliğinde binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Fırat nehri üzerindeki kanyonda rafting , canyoning , kaya tırmanışı ,paraşüt atlayışları , bungee jumping gibi birçok spor dalı festivalde kendisine yer buluyor. Ayrıca Fırat kıyısında bulunan Kemaliye ilçesinde görülebilecek daha birçok doğal güzellik yer alıyor.

      6- Soğuk Sular

soğuksular

Kemah ilçesi yakınlarında bulunur. Haziran ayı civarı kaynaklardan dondurucu soğuklukta su kaynamaya başlar ve yeşilliğin içerisinden süzülerek Fırat nehrine dökülür. Yaz sonunda kaynayan su azalır ve kaybolur. Munzur dağının altında kış boyu biriken kar sularının yaz aylarında bu bölgeden boşaldığı tahmin edilmektedir. Soğuk suların kaynağında dinlenmek ve Fırat nehrinden balık tutmak için tercih edilebilecek bir doğal güzellik alanı.

      7-Mamahatun Kervansarayı

mamahatun

Tercan ilçesinde bulunan Kervansaray şehirdeki en önemli tarihi merkezlerden biridir. Kervansaray yanında bulunan hamam halen hizmet vermektedir. Yolunuz Tercan’a düşerse görülebilecek bir mekan.

      8- Atatürk Parkı

atatürkparkı

Şehir merkezinde bulunan Atatürk parkı içerisinde yapay şelale ve lunapark bulunduran geniş bir yerleşkeden oluşuyor. Park yakınlarında Migros , Ergan , ErzincanPark gibi alışveriş merkezleri görülebilecek yerler.

      9-Işıkpınar

isikpinar-erzincan

Erzincanın merkez köylerinden olan Işıkpınar içerisinden geçen vasgirt deresi etrafında birçok restorant bulunmaktadır. Akşam yemeği için güzel bir tercih olabilir.

      10-Bayırbağ

bayırbag

Şehir merkezinden köy minübüsleriyle ulaşabileceğiniz Bayırbağ mesireliği ağaçlık mesireliğin içerisinden geçen akarsu kenarında piknik yapmaya elverişli bir alandan oluşuyor. Mesireliğin üst kısmında küçük yapay bir havuz yer alıyor.

Not: Erzincan’a yolunuz düşerse şehir merkezinde bulunan yeraltı çarşısından el işlemeli bakır hediyelikler alabilirsiniz.Erzincanda ne yenilir? Şehrin ünlü yaprak dönerinden tadıp, tulum peynirinden satın alabilirsiniz. Eğer sonbaharda Erzincandaysanız meşhur cimin üzümünü kesinlikle tatmalı, Tandır ekmeği-tulum peyniri-cimin üzümü üçlüsünü denemelisiniz. Bunların dışında Erzincan , Terzibaba hz, Abdurrahim Reyhan hz, Piri Sami hz, Dede Paşa hz gibi birçok gönül dostunun türbesine ev sahipliği yapmasıyla önemli bir ziyaret noktasıdır.İyi eğlenceler!

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

6 thoughts on “Erzincan’da Gezilecek Yerler

  1. 24 ayar erzincanımın her yeri mesirelik dolu. 2 sene oldu gidemedim okurken baya özledigimi farkettim vay bee hey gidi erzincan

  2. Üzümlüye gelirseniz derebogazinda semaver çayı içip üzüm baglarından salkım salkım üzüm yiyebilirsiniz

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir