Erzincan Usulü Etli Yaprak Dolması

 

Harcına katılan kıyma ile daha da besleyici bir yemek tarifi haline gelen etli yaprak dolması, zeytinyağlı dolmalardan sonra en çok tercih edilen dolma türüdür. Doğu mutfağının en nadide yemekleri arasındadır. Erzincan usulü etli yaprak dolması hazırlamak için, arzuya göre taze ya da salamura edilmiş asma yaprakları kullanılabilir. Eğer mümkünse Erzincan‘ın meşhur Cimin üzümüyle ünlü olan Üzümlü ilçesininin üzüm yaprakları kullanılmalıdır. Eğer tuzlanmış asma yaprağı kullanılacaksa, yapraklar yaklaşık on dakika boyunca kaynatılır. Kaynadıktan sonra yapraklar bir süzgeç yardımıyla süzülür ve temiz sudan geçirilir. Bu sayede salamura yapraklar, içlerine işleyen fazla tuzdan arındırılarak, sarmaların aşırı tuzlu olması önlenir.

Etli Yaprak Dolmasının İç Harcı Nasıl Hazırlanır

İki adet orta boy kuru soğan ve çeyrek demet maydanoz ince ince kıyılır. İki adet orta boy domates rendelenir. Bir su bardağı pirinç sıcak su ile yıkandıktan sonra süzgeç yardımıyla süzülür. Daha sonra 300 gram dana kıyma derin bir kaba alınarak, üzerine yıkanmış pirinç ve doğranmış maydanozlar ilave edilir. Ardından bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı toz kırmızıbiber ve bir çay kaşığı kuru nane eklenir. Elde edilen karışım homojen bir görünüm kazanana kadar yoğrulur.


Erzincan Usulü Etli Yaprak Dolmasının Pişirilişi

Asma yaprağı, damarlı kısmı üst tarafa gelecek şekilde düz bir zeminde açılır. İçine önceden hazırlanan iç harcından bir tatlı kaşığı koyularak, el yordamıyla parmak kalınlığında sarılır. Sarma işlemi bittikten sonra hazır olan yaprak sarmaları, aralarında hiç boşluk bırakılmayacak şekilde derin bir tencereye yerleştirilir. Porselen bir tabak pişme esnasında dağılmalarını önlemek amacıyla ters bir şekilde sarmaların üzerine kapatılır. Üç çorba kaşığı zeytinyağı ve üç su bardağı dolusu kaynar su tencereye ilave edilir. Kısık ateşte yaklaşık bir saat kadar pişirilir. Arzuya göre yoğurt ile birlikte afiyetle tüketilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir