Yaşam

Enginarın Faydaları

Enginar her ne kadar ülkemizde kıyı kesimleri dışında fazla bilinmese de gün geçtikçe daha çok tanınıyor. İşte enginarın hepsi birbirinden değerli faydaları.

Enginarın-Faydaları-min

      Sindirim Sistemi

İçerisinde oldukça yüksek miktarda lif bulundurması nedeniyle enginar sindirim sistemini düzenleyici bir etki gösteriyor. Enginar yaprağı bağırsak hareketi sağlayarak kabızlığı önler fakat aşırı tüketilmesi gaz oluşumunu artırıp rahatsızlığa neden olabilir. Özellikle hamile ve emziren anneler dikkatli tüketmeliler.

      Kolesterol

Enginarda bulunan siyanik asit kötü kolesterolün düşmesini sağlıyor. Kolestrol değerleri yüksek olan hastalar enginarı takviye gıda olarak tüketebilirler.

      Kalp Sağlığı

Diğer birçok sebze gibi enginarında sağlığımız açısından faydaları oldukça fazla. Kalp sağlığı açısından da faydalı bir sebze olan enginar, içerdiği yüksek oranda antioksidanla kalbi güçlendirir. Ayrıca kolesterole karşı gösterdiği etkiyle de kalp sağlığına yararlıdır.

      Karaciğer

Kötü kolesterolün en büyük zararlarından birisi, karaciğerin oluşacak zararları önlemek için çok fazla çalışmasına neden olmasıdır. Enginarın faydalarından biriside kolesterolü dengeleyerek karaciğerin aşırı yorulmasına engel olmasıdır. Ayrıca enginar yapraklarısafra akışını uyararak karaciğerin toksinlerden korunmasını sağlar.

      Vücut direnci

Enginar A,B,C,K başta olmak üzere birçok vitamin içeriyor. Vücut direncini artırıcı etkisi bilinen enginar kemik sağlığınızın korunmasına yardımcı oluyor , hücrelerin güçlenmesini sağlıyor.

enginar-min

Enginarın ülkemizde genellikle dış kısımları atılarak iç kısmı tüketilir. Fakat enginar yaprağı çay olarak tüketildiğinde kan şekerini düşürür, mide ekşimesini azaltır , sindirimi düzenler , safra akışını artırır ve kötü kolestrolün düşmesine yardımcı olur.

Enginarın birçok faydasından bahsetmişken eminim birçoğunuz anımsayacaktır;

amelie-min

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir