Ehliyet Almak İçin Gerekenler

Ehliyet almak için kaç yaşımı doldurmalıyım?

A1, A2, F ve H sınıfı ehliyet almak için 17,
B ve G sınıfı ehliyet almak için 18,
C, D ve E sınıfı ehliyet almak içinde 22 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
Ehliyet almak için nereye başvurmalıyım?

Ehliyet almak için bir sürücü kursuna başvurmalısınız.

Ehliyet almak için gereken şartlar nelerdir?

Ehliyet almak için alacağınız ehliyet için istenen yaşı doldurmuş olmanız gerekir.

Bazı ehliyetleri almak için önceden deneyiminiz olması gerekir. Örneğin A sınıfı bir ehliyet almak için öncesinde iki yıllık bir A2 deneyiminiz olması gerekmektedir.

İlkokul diplomasına sahip olmanız gerekir.

Sağlık ocağı ya da hastaneden ehliyet alabileceğine dair bir sağlık raporu almalısınız. Bu raporu sağlık ocaklarından ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. E-devletten adli sicil kaydınızı çıkartmanız gerekmektedir. Bunlarla bir sürücü kursuna kayıt olabilir ve ehliyet almak için ilk adımı atabilirsiniz.

Sürücü kursuna kaydolduktan sonra ne yapmalıyım?

Sürücü kursuna kayıt olduğunuz zaman ilk önce size teorik dersler verilecek. Bu dersler ilk yardım, trafik ve motor olmak üzere üçe ayrılıyor. Yaklaşık iki hafta süren bu dersleri bitirdikten sonra 50 soruluk bir sınava giriyorsunuz. Bu sınavda her soru 2 puan üzerinden değerlendiriliyor.70 ve üzerinde alanlar sınavı geçiyor.

Yani 50 sorudan en az 35 tanesini doğru yapmanız gerekiyor. Sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanıyor ve yanlışlar doğruları götürmüyor.

Sınava nasıl çalışmalıyım?

Sınavda genellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular biraz değiştirilerek tekrar sorulur. Bu yüzden geçmiş yılların sınavlarını çözmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Şaşırtmak için ‘değildir’ ibaresi ile tuzak sorular yapılır sınavda. Bu yüzden sorularını dikkatli okuyun ve mümkünse her soruya iki kez bakın.

Kendi kendinize deneme sınavı çözerken saate bakarak çözmeniz daha faydalı olur. Çünkü bu sınav da Mili Eğitim Bakanlığının diğer sınavları nasıl oluyorsa öyle oluyor. Yani zaman sınırı var sınavda.

Cevapları okurken bir cevabın doğru olduğunu düşünseniz bile diğer şıkları da mutlaka okuyun. Bazen ilk gördüğünüz şık sizi yanıltabilir.

Sınava girmeden önceki gece uykunuzu iyi alın ve sınavda sakin kalmaya çalışın.


Sınavı geçtikten sonra ne yapmalıyım?

Teorik sınavı geçtikten sonra geriye direksiyon sınavı kalıyor. Teorik derslerinizin bitmesinin hemen ardından direksiyon dersleri başlayacaktır. Yaklaşık olarak 14 saat süren bu direksiyon dersleri bittiği zaman direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Eğer fazla heyecan yapmaz ve derste öğrendiklerinizi hatırlarsanız bu sınavda sizi pek fazla zorlamayacaktır ve başarıyla ehliyetinizi alacaksınızdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir