Düşük Kalorili ve Besleyici Besinler

İyi bir diyet programı uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biriside ara öğün olarak tüketilen yiyeceklerdir. Ana öğünlerde yapılan fedakarlıklar küçük atıştırmalıklar nedeniyle boşa gidebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ara öğünlerde, düşük kalorili ve besleyici besinler tüketilmesidir. İşte düşük kalorili ve besleyici besinlerden başlıcaları;

Kereviz sapı

Kereviz sapının yaklaşık olarak %75 su, kalan %25’i ise lif ve posa içerir. Hem tokluk hissi verir hemde oldukça az kalori içerir.

 

Ispanak

1 porsiyon ıspanak yemeği yaklaşık olarak 70 kaloridir. Bunun yanısıra ıspanak tüketimi kanser, kalp hastalıkları ve alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Kısaca ıspanak tüketimi hem sağlık açısından oldukça önemlidir hemde düşük kalorisiyle diyet listelerine gönül rahatlığıyla ekleyebileceğiniz bir besindir.

 

Domates

Orta boy 1 domates yaklaşık 22 kaloridir. Oldukça düşük kaloriye sahip olan domates açıktığınız aralıklarda iyi bir geçiştirici olacaktır.

 

Lahana

Yarım kase haşlanmış lahana 17 kaloridir. Aynı miktar lahana günlük C vitamini ihtiyacının %47’sini, kalsiyum ihtiyacının %4’ünü, B6 vitamini ihtiyacının %4’ünü, folat ihtiyacının %6’sını, fosfor ihtiyacının %2’sini karşılar.

 

Greyfurt

Yaklaşık %60’ı su olan greyfurt, içeriğindeki sağlıklı lifler sayesinde hem sindirim sistemini güçlendirir hem de tokluk hissini destekler.

 

Komposto

Şeker ilavesiz hazırlanmış olan ev yapımı kompostolar ara öğünlerde oldukça faydalı olacaktır.

saglikli-zayiflama-onerileri

Ton Balıklı Salata

İçerdiği yüksek protein miktarıyla hem sağlıklıdırhemde kilo düşmanıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise ton balıklarında yüksek oranda civa bulunabilmektedir. Aşırı tüketimi beyinde ciddi hasarlara yol açabilir. Bundan dolayı güvenilir markalar ve aşırı tüketimden kaçınmak oldukça önem arz etmektedir.

 

Tavuk Salatası

Yüksek protein bulundurması nedeniyle sofralarınızda belirli aralıklarla bulunması önemlidir.

 

Hindi Eti

Haşlanmış hindi etinin kalorisi oldukça düşüktür. Hem protein kaynağıdır hemde oldukça sağlıklı ve az kalorilidir.

 

Yarım yağlı yoğurt

Güçlü bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt, kemiklerin güçlenmesine destek olur. Fakat meyveli yoğurtlar oldukça yüksek kaloriye sahip şekerli yiyecekler olduğu için sade veya içine ev meyveleri attığınız yağsız yoğurtları tercih etmelisiniz.

yag-yaktiran-yiyecekler

Salatalık

İçeriinde yoğun olarak su bulunduran salatalık düşük kalorisiyle iyi bir tercih olabilir.

 

Brokoli

Brokoli, hem sağlıklı hem de düşük kalorili bir besindir. Bir porsiyonunda yalnızca 30 kalori bulunur ve kilo verdirmeye yardımcı olur.

 

Kahve

Düşük kalorili bir içecektir. Şekersiz tüketilmelidir. Kahve tüketimi metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybı yaşanmasına yardımcı olur.

 

Karnabahar

C, K, B6 vitaminleri ile magnezyum, fosfor potasyum mineralleri bakımından zengin olan karnabaharın 100 gramı 25 kaloridir.

 

Çilek

1 kase çilekte sadece 45 kalori bulunur. Şeker veya çikolata ile tüketme alışkanlığınız yoksa gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 

Su

Su hem yağ yakımına yardımcı olur hemde tokluk hissi verir. Bütün bunları yapan suyun 0 kalori olması olağanüstüdür. Su içsem yarıyor diyenlere inanmayın ve bol su tüketin!

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir