Dünyanın En İyi 5 Süper Bilgisayarı

Bu dönemde mobil cihazlar hayatın her aşamasında elimizin altındaki yerlerini aldılar. Her şeyi yapabildiğimizi düşündüğümüz bu cihazlarla, aslında sıradan görevleri gerçekleştirebiliyoruz. Daha karmaşık işler için süper bilgisayarlar gerekiyor. İşte, dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından bazıları;

1. Tianhe-2 (Çin): Dünyanın yeni süper bilgisayarı olan Tianhe-2, toplam 3.120.000 çekirdekli, Ivy Bridge tabanlı, Intel Neon işlemcili ve Intel Neon Phi olup, 33,86 petaflop gibi rekor bir performans ortaya koyuyor.

tianhe-2-çin

2. Titan (ABD): Cray tarafından geliştirilen Titan süper bilgisayar, ABD Enerji Departmanı, Oak Ridge Tennessee ulusal laboratuvarı için geliştirilmiş bir makinedir. Cihaz 560.640 çekirdekli, AMD tabanlı, Cray CPU ve Nvidia GPU özellikli olup, 17,6 petaflop hıza sahiptir. Bu süper bilgisayar tek başına 8.209 KW güç kullanmaktadır.

titan

3. Sequoia (ABD): 2012 yılında gelişmiş simülasyon ve bilişim programı kapsamında Amerikan ulusal nükleer güvenlik idaresi için IBM tarafından üretilmiştir. Toplam 1,6 milyon çekirdeğe sahip olan bu süper bilgisayarın yaklaşık hızı 17,2 petaflop hıza sahiptir. sequoia

4. K Computer (Japonya): Bu süper bilgisayar, RIKEN gelişmiş enstitüsü Kobe hesaplamalı bilim kampüsü için Fujitsu tarafından yapılmıştır. Toplam 705.024 çekirdekli bu bilgisayarın hızı 10,5 petaflop’tur. Bu Linux çekirdeği tabanlı bilgisayrın adı “Kei” yapabileceği olasılıklar sayısını, yani 10 katrilyon işlem anlamına gelmektedir.

k-computer

5. Mira (ABD): IBM tarafından ABD Mira enerji ulusal laboratuvarı için yapılmıştır. 3,9 Megavat güce sahip olan bu süper bilgisayar 8,6 petaflop hıza ve 786.432 çekirdeğe sahiptir. Malzeme bilimi, klimatoloji, sismoloji ve hesaplamalı kimya araştırmalarında kullanılan bu makine NSF tarafından finanse edilmiş.

mira

Dünyanın En İyi 5 Süper Bilgisayarı bu şekilde sıralansa da teknolojinin gösterdiği gelişimle birlikte bu listeler sık sık güncelleniyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir