Dünyanın Çatısı Himalayalar

 

Genel Kültür düzeyi ne olursa olsun insanların çoğu, dünyanın en yüksek noktasının Everest Dağı olduğunu bilir. Bu özelliği, tırmanışçıların gözlerini zirvesine dikmesine neden olmuştur. Çin ve Nepal arasında sınır oluşturan Himalayalarda bulunan Everest’in zirvesi 8842 metredir. Dağ öylesine yüksektir ki, zirvesine tırmanan kişi, troposfer tabakasının 2/3’ünü geçtiği için oksijen eksikliği hissedecektir. Hem bu nedenle hem de eksi 70 dereceye düşen sıcaklık nedeniyle herhangi bir yaşam belirtisine rastlanmaz. Dünyanın ikinci en yüksek dağı ise bölgenin topografya haritaları hazırlanırken K2 olarak isimlendiren ve adı öyle kalan, Pakistan ve Çin sınırındaki zirvedir.

Himalaya dağ zincirinin buzulları 2400 km uzunluğa sahiptir ve Asya’ nın 9 büyük nehrini beslemektedir. 1,3 milyar insan, bu su yollarına bağımlı olarak yaşıyor. Himalayalarda sıcaklıklar artmakta ve sıcaklıkların bu şekilde artmaya devam etmesi halinde 50 yıla kadar buzul ve karların tamamen erimesi bekleniyor.

 

Karakurum Dağlarında yer alan K2, 8611 metre yüksekliğiyle dünyanın en ölümcül tırmanış rotasına sahiptir. Öyle ki, tırmanan her 4 kişiden biri, “kutsal zirve” olarak adlandırılan tepe noktasına ulaşamadan hayatını kaybetmektedir. Bunun en belirgin nedeni de bölgede sık görülen çığ ve kaya düşmeleridir. Dünyanın üçüncü en yüksek dağıysa yine Himalayalardaki Kançencunga Dağı’dır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir