Dünyanın Bilinmeyen 5 Harika Yeri

 

İnsanoğlu, yaratılışındaki merak ve araştırma güdüsüyle yaşadığı evreni her geçen gün biraz daha tanıyor, biraz daha keşfediyor. İlk insanla başlayan bu serüven, Dünya’nın ne tür güzelliklere sahip olduğunu ortaya koyarak hız kesmeden devam ediyor. Bu yazıda sizlere kainatın oluşumundan bu yana var olan ancak gün yüzüne çıkmamış dünyanın bilinmeyen 5 harika yeri hakkında bilgi aktarılacaktır.

1. Banaue Pirinç Tarlaları

Filipinler’in geçimini pirinç yetiştiriciliğiyle sürdüren Banaue bölgesinde yer alan doğa harikası, aynı zamanda UNESCO’nun da Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Tarihi 2000 bin yıl öncesine kadar uzanan pirinç tarlaları, tepe yamaçlarından yükseklere doğru aldığı şekliyle amfi tiyatroları andırıyor.

2. Sigiriya Kalesi

Anlamı ‘Aslan Kalesi’ olan bu taş yapı, Sri Lanka’da yer alıyor. M.Ö. 477 yılında inşa edildiği tahmin edilen Sigiriya Kalesi, aynı zamanda Budizm inancına mensup insanlar için de önemli merkezlerden biridir. Düz bir vadide yerden yaklaşık 200 metre yükseklikte varlığını sürdüren yapının Kral Kaspaya tarafından kendi güvenliği için yaptırıldığı iddia ediliyor.

3. Çiçek Vadisi

Adından da anlaşılacağı üzere sahip olduğu binbir çeşit çiçek türüyle görenleri büyüleyen Çiçek Vadisi, Hindistan’da ziyaretçilerini bekliyor. Yüksek dağların yamaçlarında açan rengarenk çiçeklerle görsel cümbüş oluşturan bu doğa harikası da UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesindir.

4. Ajanta Mağaraları

Hindistan’a bağlı Maharashtra’da yer alan Ajanta Mağarası, Dünya üzerindeki mağaraların tersine doğal yollarla oluşmamıştır. Tarihi M.Ö. 200’lere uzanan mağaralar, Budist din adamları tarafından kayaların oyulmasıyla meydana çıkmıştır.

5. Bagan Antik Kenti

Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar’ın Mandalay bölgesinde bulunan antik kent, tapınaklarıyla meşhurdur. Adını başkentliğini yaptığı Pagan Krallığı’ndan alır. Deprem kuşağı üzerinde yer alan kent birçok depremde zarar görse de günümüzde varlığını sürdürüyor.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir