Deep Web Nedir?

Deep web  arama motorları tarafından bulunamayan chrome,firefox vb. gibi standart tarayıcılarla ulaşılamayan bir yapıdır. Türkçede Derin web olarak tanımladığımız bu yapı, bugün normal kullanıcıların görüntüleyebildiği internetten çok daha fazla içeriği barındırmaktadır. Öyle ki deep webte bulunan içerik , internetteki toplam içeriğin %90 ından fazlasını oluşturmaktadır.

deep-web

Deep web’te neler yapılıyor ? Bu sorunun cevabını vermek tam olarak mümkün olmasada kredi kartı hırsızlığından sahte pasaport işlemlerine, uyuşturucu satışından kaçakçılığa,kiralık katil bulmaktan kişisel bilgi arşivlerine kadar birçok illegal iş burada gerçekleşiyor. Wikileaks belgeleri dahil birçok gizli belgenin çıkış noktası yine burası..Deep webin korkunç olan bir diğer tarafıda çocuk pornosu konusunda devasa arşivler barındırıyor olmasıdır. Deep webte bu kadar yasadışı olay yaşanıyor burada parasal işler nasıl gerçekleşiyor derseniz bu noktada son yıllarda popülerliğini artıran bitcoin devreye giriyor. Bütün bu kirli işlerin karşılığında bitcoin işlem görüyor.

Deep web içerisinde bulunan kötü amaçlı sitelere dark web denmektedir. Fakat deep webin %95inin kötü amaçlı olmasından dolayı deep web ile dark web terimleri eşdeğer anlaşılmaktadır.

İnternetin seviyeleri olduğu ve deep webin 4. Seviyeden başladığı söylenmektedir. Buna göre her üst seviyede ulaşılan bilgilerin önemi  artıyor ve erişim dahada zorlaşıyor. Deep webin ilk aşamalarına Tor adı verilen tarayıcı ile girmek ve çeşitli yollardan bilgilere ulaşmak mümkün olsada ilerleyen aşamalarda normal bilgisayarların gücü yetmeyecek kuantum bilgisayarları denilen teknolojilere ihtiyaç duyulacaktır. Üst seviyeler için birçok iddia yer alsada bilinen en büyük gerçek tehlikeli olduğudur.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

One thought on “Deep Web Nedir?

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir