Buharlı Arabalar Nasıl Çalışırdı?

 

Arabalarda kullanılan motorların genel özelliği kullandığı yakıtı hareket enerjisine dönüştürmektir. Bu amaçla yakıtın bir haznede yanıp oluşan enerjinin aktarılması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda mühendisler araba motorunun içinin bu işlem için uygun olacağına karar vermişlerdir. Bu yanma olayı motorları içten ve dıştan yanmalı motorlar olmak üzere iki kategoriye ayırmıştır.

 

 İçten Yanmalı Motorlar

            Dizel ve gaz motorları örnek olarak verilebilir. Çalışma prensibi olarak incelemek gerekirse asıl amaç küçük bir haznede az miktarda yakıtı kullanarak sıkıştırma prensibinden yararlanarak maksimum verimi elde etmektir.

 Dıştan Yanmalı Motorlar

            Bu motorlara verilebilecek en iyi örnek çok önceleri kullanılan buhar motorlarının çalışma prensibidir. Buhar motoru prensibinde buharın hareket ettirici faktör olarak kullanılması önemlidir. Bu maksatla kullanılan yakıt (odun, kömür gibi) motorun dışında bir kazan içerisinde yanar ve oluşan buhar motora hareket sağlaması için kullanılır. Bu iletim esnasında verim kaybı olduğundan dolayı içten yanmalı motorlar daha çok tercih edilmektedir. Kullanılan yakıtın enerjiye dönüştürülmesi için dört zamanlı bir motor yapısı kullanılması gerekmektedir. Dört zamandan kastedilen yakıtın motora girmesi, motor haznesinde sıkıştırılması, yakıtın motor haznesinde yanması ve yanan yaktın motordan çıkması olarak adlandırılabilir.

 

Pistonlar motor içindeki alanı yakıt ve iyi yanması için yakıt ve hava ile doldurur. Daha sonra bujiler ateşleme işini yaparlar. Bu patlama pistonları aşağı yukarı hareket ettirir. Piston aşağı geldiğinde valfler açılır ve oluşan enerji açığa çıkar. Oluşan enerji araçta tekerleklerin hareket etmesine yardımcı olan krank milleri sayesinde harekete çevrilir. Araçta motorları soğutmak için soğutma sistemi bulunmaktadır. Motorda mevcut radyatör ve su pompası sayesinde silindir yüzeyinde bulunan kanallarda dolaşarak soğumasını sağlar. Bunun yanı sıra Hava ile olan soğutma sistemi de vardır ama bu sistemler motor ömrünü kısaltmaktadır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir