Borsada Boğa Piyasası Nedir?

 

Piyasaların bir yükseliş durumunda olduğu ve iyimser şekilde ilerlediği piyasaya boğa piyasası denir. Bu piyasanın yaşandığı dönemde yatırımcılar genellikle alıma geçerler. Bu dönemi önceden tahmin etmek oldukça zordur ancak bilinçli yatırımcılar bu dönemlerde paralarını katlarlar.

 

     Aşamaları

Toplama aşaması, çok para kaybetmiş ve özgüveni düşmüş yatırımcılar tarafından satışı yapılan değeri oldukça ucuz malların diğer yatırımcılar tarafından satın alınmaya başlandığı aşamadır.

 

Alım dalgası aşaması, toplama aşamasının sonrasında piyasada artık düzelme etkisinin açık bir biçimde fark edilmeye başlandığı aşamadır. Bu aşamada küçük yatırımcılar da alım yapmaya başlamıştır.

 

Doygunluk aşaması ise hacmin artmasıyla beraber piyasa doygunluğa ulaşmıştır. Piyasada alıcı sayısı azalmıştır. Bu aşama, boğa piyasasının artık bittiğini gösterir.

 

Çeşitleri

Hamile boğa, borsa piyasasında bulunan uyumsuzluğun göstergesidir. Piyasa bir düşüş eğilimi içindeyken gerçekleşen büyük satışlar ayıların egemenliğini destekler. Bunun sonucunda fiyatlarda artış gerçekleşir. Satış yapmakta geç kalanlar, fiyatlardaki bu aşırı yükselmeyi görünce satış yaparak yükselişi yavaşlatmaya çalışırlar.

 

Terkedilmiş bebek boğa, gerçekleşen düşüş eğiliminin daha da devam edeceğini gösterir. Açılış ve kapanış fiyatları arasında bulunan fark oldukça azdır ve bu durum kararsızlığa sebep olur. Sonraki günlerde gerçekleşen düşüş telafi edilmeye çalışılır.

 

Üçlü vadi boğa, düşük seyirde başlayan ancak sonraki gün yüksek düzeye çıkan piyasadır. Bunun sonucunda ayıların piyasada olan egemenliği azalır ve piyasaya kararsızlık hâkim olur.

 

Üç beyaz asker boğa, piyasanın gerektiğinden uzun süre düşük fiyat düzeyinde kaldığı durumlarda meydana gelir. Ertesi gün piyasa daha da dip noktasına yaklaşmıştır. Ancak sonraki günde piyasada ani bir yükseliş gerçekleşir ve diğer günlerde de bu durum devam eder.

 

Bebek yutup gizleyen boğa, piyasada devam eden düşüş eğiliminin ayıların lehine devam edeceğini gösterir. Üçüncü gün aşağı boşluk düşüş eğilimi meydana gelir. Sonraki günlerde fiyatların yükselmeye başlaması tedirginliğin artmasına sebep olur. Ancak ertesi gün fiyatlar yeniden düşer.

 

Kopan boğa, piyasada yaşanan düşüş eğilimi büyük boşluklar yaratarak hızlanır. Düşüş eğiliminin artık bozulduğu bellidir. Sonrasında gerçekleşen yükseliş gün içinde yaşanan zararları telafi eder.

 

Çekiç boğa, aşağı yönlü bir eğilimde meydana gelir. Düşüş azaldıktan sonra piyasa yükselmeye başlar. Bunun sonucunda piyasa bozulmaya başlar ve piyasada endişe hüküm sürer.

 

Belden tutma boğa, piyasa düşüş eğilimi doğrultusunda boşluklar bırakarak açılış yapar. Ancak açılıştan sonra piyasa süratle değişmeye başlar ve tam tersi doğrultuda hareket eder. Bunun sonucunda açık pozisyonlar kapanmaya başlar. Bu durum boğaların lehinedir.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir