Bilge Kral – Aliya İzzetbegoviç Kimdir?

Aliya İzzetbegoviç, 1925’te günümüzde Bosna-Hersek’in kuzeybatısında bulunan Bosanski Samac kasabasında Dünya’ya geldi. Aynı adı taşıyan dedesi Aliya İzzetbegoviç, Üsküdar’da askerlik yaparken tanıştığı Türk kızı Sıdıka Hanım ile evlenmiştir. Aliya İzzetbegoviç, 1970’li yıllarda yayımladığı ”İslam Manfiestosu ” ile İslam coğrafyasındaki tüm Müslümanlara hitap etti ve liderliği ön plana çıktı. Daha sonra yazdığı bu bildiri nedeniyle 12 Bosnalı aydınla birlikte 1983 yılında yargılanarak 14 yıl hapis cezası aldı. Bosna-Hersek Cumhuriyetinin bağımsızlık mücadelesinde halkın sesi olmuş ve bağımsız devlet olmasıyla birlikte ilk lideri olmuştur. Bosnanın unutulmaz lideri Aliya İzzetbegoviç, halkın büyük sevgisini kazanmış ve Bilge Kral olarak tanınmıştır.

aliya-izzetbegovic-biyografisi

Aliya İzzetbegoviç ile birlikte Bosnalı müslümanlar Avrupanın gözü önünde ve tepkisiz tutumları eşliğinde SREBRENİTSA katliamına tanık olmuş, 8 binden fazla Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkek demeden Sırplar tarafından hunharca öldürülmüştür. Aliya İzzetbegoviç’in hayatı tamamen mücadele ile geçmiştir. Ölümünden bir gün önce o zaman Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a ziyareti esnasında “Dualarımız sizinle. Bu topraklar Osmanlı bakiyesidir. Bosna’mı koruyun, Bosna’ma sahip çıkın. O size emanet” şeklinde vasiyette bulundu.

       Aliya’nın tarihe altın harflerle kazınan cümlelerinden bazıları;
  • Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptı. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına.”
  • Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazım.
  • Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.
  • Her şeye kadir olan Allah’a yemin ederim ki köle olmayacağız.
  • Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler.
  • İslâm korkakların değil cesur ve atılgan Müslümanların omuzlarında yükselecektir.
  • Bunu hiç unutma evlat! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı; devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur.

Kaydet

Kaydet

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir