Basketbol‘un Efsanesi Majesteleri Michael Jordan

O bir efsane… O 90ların fırtına gibi esen sporcusu. Birçok çocuğa ilham veren hatta birçoğumuza basketbolu sevdiren, bizleri basketbol oynamaya iten en önemli sebep. O Basketbol ‘un Efsanesi Majesteleri Michael Jordan !

M. Jordan drives v Knicks

Michael Jordan 1963 yılında Brooklyn’de dünyaya gelmiştir. 198 cm boyundadır. Çoğu basketbol otoritesine göre gelmiş geçmiş en iyi basketbolcudur. Bu unvanı kazanmak hiç kolay olmadı elbette çünkü önünde çok sağlam rakipler vardı. Bir maçta 100 sayı atan Wilt Haberlin, Celtics ile NBA tarihinde kırılması zor bir rekor kıran 11 yüzüğe sahip Bill Russell ve daha nicelerine rağmen Jordan NBA sitesine göre oybirliğiyle tüm zamanların en iyi basketbolcusu seçilmiştir.

 

Şaşırtıcı olan bir detay ise Jordan draft edildiği sene 1.tur 3. sıradan seçilmesidir. 1.sıradan Hakem Olajuwon seçilmiştir ve NBA tarihinde yer etmiştir. Fakat 2.sıradan seçilen Sam Bowie başarısız olmuştur ve kendisini draft eden Portland Trail Blazers takımının en büyük pişmanlığı olmuştur. Çünkü kaçırdıkları balık büyük oldu. Kolay değil tabi kaçırdıkları adam için yapılan tanım belli ‘basketbolun efsanesi’.

michael-jordanin-hayati

 Jordan’ın Başarıları

Jordan kariyerinde 6 şampiyonluk yaşamıştır. Tüm şampiyonluklarını da Chicago Bulls takımıyla yaşamıştır. 5 kere normal sezen MVP ödülü ve 6 kere de NBA Finaller MVP ödülü kazanmıştır. 2 kere NBA Slam Dunk yarışmasını kazanmıştır. 1984-85 sezonunda yılın çaylağı seçilmiştir. Ayrıca 10 sezon NBA’de sayı kralı olarak rekor kırmıştır. Kariyer sayı ortalamasında maç başına attığı 30.1 sayı ile rekoru hala elinde bulundurmaktadır.

 

Majesteleri bir kere de NBA’de yılın savunmacısı seçilmiştir. Jordan’ı Jordan yapan azmi, hırsı ve kararlılığıydı. Beyzboldan vazgeçip tekrar Chicago’ya geçmesi belki de bunun en büyük örneğiydi. O ki 39.5 derece ateşle çıkıp yine de harikalar yaratabilmiş bir basketbol efsanesiydi… Bize de tabi ki Majestelerinin önünde saygıyla eğilmek düşer…

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir