Avrupa’yı Dolaşan Alp Dağları

 

Dünya üzerinde, insanoğlunun her dönem merakını cezbeden birçok dağ sırası vardır. Sarp kayalıklarıyla dağcıların dört mevsim zirvesine ulaşmaya çalıştığı dağlar, bilim adamlarının da ilgi odağındadır. Aynı zamanda bitki örtüsü ve üzerindeki canlı popülasyonu ile de birçok araştırmanın ana noktalarıdır.

 

      Alp Dağları

Bunların yanı sıra, Orta Avrupa’da yer alan Alp Dağları dünyanın en önemli dağ sıralarından biridir. Fransa, İsviçre ve İtalya’nın kuzey bölgesi, Avusturya ve Almanya’dan geçer. Yüzölçümü, yaklaşık olarak 330000 kilometre kadardır ve Avrupa’nın en yüksek noktası olan Mont-Blanc zirvesi de buradadır.

 

Moğolistan’ın en yüksek dağları olan Altay dağları da keşfedilmemiş dağ silsilelerindendir. Orta Asya’dan başlayarak Sibirya’nın güneyinden ilerler ve Moğolistan sınırını oluşturur. 4506 metre yükseklikle Rusya sınırlarında kalan Beluha Doruğu, en yüksek noktasıdır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir