Astronomi Risalesi Nedir? Ali Kuşçu Kimdir?

 

      Astronomi Risalesi Nedir?

Astronomi, gök cisimlerinin varlıklarını, hareketlerini, davranışlarını ve benzeri özelliklerini inceleyen bir bilim dalıdır. Astronomi Risalesi ise, orijinal adıyla Risale fi’l-Hey’e, Ali Kuşçu tarafından yazılan astronomi ile alakalı bir ki eserdir. Zamanında astronomi alanında çığır açan bu eser, günümüzde de halen daha önemini korumaktadır.

 

Ali Kuşçu Kimdir?

Ali Kuşçu, 1403 yılında Semerkant’ta doğmuş, Timur ve Osmanlı İmparatorluğunda matematikçi, dil bilimci ve astronomdur. Asıl adı Ali Bin Muhammed’dir. Fars ya da Türk olup olmadığına dair iddialar bulunmaktadır. Ailesi Kuşçu lakabıyla ünlüdür ve bu lakap, Timur İmparatorluğu Sultanı Uluğ Bey’in kuşçusu olmasından gelmektedir. Küçük yaşlardan beri astronomi ve matematiğe ilgi duyan Ali Kuşçu, bu alanlarda eğitim görmüştür. Daha sonra eğitimini ilerletmek için Kirman’a gitmiştir. Burada çalışmalarına devam edip daha sonra Semerkant’a döndü ve çalışmalarına burada devam etti. Daha sonra Kadızade Rumi ölünce Semerkant Rasathanesinde müdürlük yapmıştır.

Uluğ Bey öldürülmesinin ardında Semerkant’taki görevini bırakarak Tebriz’e gitti. Tebriz’de, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan, Ali Kuşçunun bilgi birikiminden etkilenerek onu yanına aldı. Ali Kuşçu bundan bir süre sonra Osmanlı’ya Uzun Hasanın elçisi olarak gitti. Ali Kuşçu’nun bilgi birikiminden oldukça etkilenen o dönemin hükümdarı 2. Mehmet, Ali Kuşçuyu İstanbul’a yanına davet etti. Ali Kuşçu Çalışmalarına burada devam ederek İslam Alemine ve bilim dünyasına astronomi ve matematik alanlarında katkılarda bulunmuştur.

 

Astronomi Risalesinin Önemi ve İçeriği

Astronomi Risalesi, Ali Kuşçunun astronomi ile ilgili en önemli eseridir. 1457 yılında Semerkant’ta Farsça olarak yazılmış ve daha sonra Arapçaya çevrilerek ders kitabı olarak Osmanlı Mühendishanesinde okutulmuştur. Matematik ve astronomi alanında çığır açıcı bir eser olarak bilinmektedir. Bu risalede gök cisimlerinin dünyadan uzaklıkları gibi pek çok bilimsel hesaplamalar ve detaylar bulunmaktadır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir