Astronomi nedir?

Türkçede Gök Bilimi olarak bilinmektedir. Astronomi nedir dersek; eski Yunanca da “astron” ve “nomos” sözcüklerinden gelmiştir. Bunların anlamı yıldızların yasası ya da yıldız bilimi olarak geçmektedir. Astronomi biliminin gelişimi diğer bilimlere göre daha eskidir. İnsanların dünyayı anlama çabaları ile başlayan gökyüzünü anlamak, güneş ve ay tutulması gibi olayları önceden tahmin etme arzusuyla gelişmiştir.

astronomi-ve-uzay-bilimleri

İnsanın merakı evrenin nereden geldiğini ve nereye gittiğini merakıyla başlamıştır. Neolitik çağda insanlar astronomi ile ilgili birçok şeyi bilmekteydiler. Ekinoksların periyodik karakterini, mevsimlerle değişimlerini ve bir takım takımyıldızları gözlem yoluyla öğrenmişlerdi. Bu bilimin gelişimi en çok antik çağda gerçekleşmiştir. Bu dönemdeki matematikçi ve Ortaçağ da bazı aletlerin bulunmasıyla bu bilim de gelişme göstermiştir. Başlangıçta astronomi ve gök bilimi aynı paralelde gitse de giderek yolları ayrılmıştır.

 

Astronomi bilimi güneş, ay ve dünya dışındaki bütün gök cisimleri ve uzay fenomenleriniz inceleyen bilim dalıdır. Astronominin tarihinden beri hep gök cisimlerinin hareketleri incelenmiştir. Astrofizik ve Astronomi kavramları birbirleri yerine kullanılsa da astrofizik astronominin fizik ile birleştirilmiş halidir.

 

Astronomlar gözlem yaptıkları cisimleri doğumlarından ölümlerine kadar inceleyemezler. Milyarlar ışık yıllık alana yayılmış cisimleri de gözlemlemeleri zordur. Edindikleri bilgilerle bu cisimlerin nasıl oluştuğunu hangi aşamalarla geliştiklerini ve ölümlerini o anki gözlemleri ile kavramak durumundalar. Bu alan Teorik ve gözlemsel astronomi olarak ikiye ayrılmaktadır.

 

Teorik Astronomi: Sistemleri anlamaya çalışarak model oluşturmayı amaçlar. Burada genelde görülmeyen cisimlerle ilgilenilmektedir.

Gözlemsel Astronomi: Burada ay, yıldız ve güneş sistemi gözlem yoluyla incelenir.

astronomi-nedir

Teorik Astronomi de çalışanlar ortaya bazı teoriler atarken gözlemsel astronomi alanında çalışanlar bunların doğruluğu hakkında gözlem yapmaktadır. Astronomi bir tek gök cismini de inceleyebilmektedir.

Bunlar:

Güneş Astronomları: Güneşi incelerler.

Yıldı Astronomları: Gökleri ve yıldızları incelerler.

Galaktik Astronomlar: Samanyolu galaksisini incelerler.

Kozmologar: Bütünüyle evrenle ilgilenirler.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir