Astroloji Nasıl Ortaya Çıktı?


 

Astroloji kelime anlamı olarak yıldızların yeryüzündeki etkisini belirleyen ve bu etkiler ile geleceği yorumlamaya çalışan falcılık sanatıdır. Astronomik olarak gökyüzünde yer alan 12 takım yıldızına ise burç adı verilir.

 

Bizim için hala gizemini koruyan burçlar, bazen günü gününe takip ettiğimiz ‘ruh halimi nasıl da anlıyor’ dediğimiz, bazen de ‘aman herkese aynı şeyi söylüyor’ zaten diye inanmadığım ama içten içe hep merak ettiğimiz bir konu olmuştur. Özellikle karşı cinsle bir flört aşamasındaysak mutlaka burçlarımızın uyumuna bakmışızdır. En ilgilenmeyen kişinin bile burçların hangi element grubuna ait olduğunu ezbere bilmesi de aşikar tabi.

 

      Astroloji Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Bundan yüzyıllar önce insanlar gökyüzündeki yıldızların, ayın, hatta gezegenlerin kendilerini etkilediğini inanırmış, sadece kendilerini değil gökyüzü cisimlerinin kaderlerini oluşturduğuna dair yaygın bir inanış varmış. İnsanlar gökyüzüne bakarak kehanetlerde bulunmuş hatta gökyüzündeki yıldızların hareketlerini izleyerek, yıldızların hareketlerini gökyüzü günlüğü dedikleri bir kitaba yazmışlardır. Bu kitabı gün ay ve yıl olarak ayırarak yıldızları hareketlerini incelemiş ve gelecek için yorumlarda buluşmuşlardır.

Bir rivayete göre Mezopotamya’da yaşamış olan Asur ve Babil uygarlıkları gök cisimlerinin hareketlerini yorumlayıp sel gibi bazı doğal afetlerin önüne geçmeyi başarmıştır.

 

       Burçlar Nereden Geliyor?

 

Günümüzde kullandığımız Yıldız haritası yaygın olarak kabul edilen Batı astrolojisinin İlkbahar Ekinoks’unu esas aldığı bir haritadır. İlkbahar Ekinoksu bizim Nevruz’umuza denk gelmektedir.

0 derece Koç burcudur ve İlkbahar Ekinoksunun başladığı noktadır. Bu nokta esas alındıktan 360 derece eşit bir şekilde 12 parçaya bölünür ve burçların kuşağı oluşturulur.

Yani burçlar yüzyıllar öncesinden gelen insanların gökyüzündeki cisimleri merak ederek gökyüzündeki yıldızların hareketlerini izleyip kendi kaderleri, gelecek hakkındaki yorumları hatta kehanetleri ile ortaya çıkmıştır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir