Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi , Amasya şehir merkezinde ve Harşena dağının üstünde bulunur. Bundan dolayı Harşena Kalesi olarakta bilinir. Yeşilırmak kenarında Amasya’yı ayaklarınızın altında görebileceğiniz oldukça güzel ve tarihi bir mekan.

amasya-kalesi

Ziyapaşa Bulvarı’nın bitiminde Üçler Mahallesi’ni İstasyon mevkiine bağlayan köprüdür. Selçuklu Sultanı I. Mesut tarafından, kesme taştan, 5 gözlü, kemerli, harpuşta tarzında 1145 yılında inşaa ettirilmiştir. 1374 yılındaki depremde yıkılan köprü, Şadgeldi Paşa zamanının yapı karakteri korunarak kesme taştan yeniden yapılmıştır.

amasya-meydan-köprüsü

Alçak Köprü

Amasya il merkezinde Roma döneminden günümüze kalan tek köprüdür. Tamamı kesme taştan yapılmıştır.

alcakkopru-amasya

Ferhat ile Şirin Müzesi

Amasya meşhur Ferhat ile Şirin hadisesinin yaşandığı coğrafyadır. Şirin’i almak için kendisine şart koşulan ve yapılamayacağı düşünülen dağı delip su getirme işini tamamlamak için büyük bir azimle çalışmıştır. Bugün hala “Ferhat su kanalı” Amasya’da büyük ölçüde varlığını sürdürmektedir. Uygun bir zamanınızda bu kanalın izini sürebilir, dağların nasıl dize geldiğini gözlerinizle görebilirsiniz. Ferhat ile Şirin aşkından yola çıkarak Kerem ile Aslı, Romeo ile Juliet gibi dillere destan aşıkların maketler ile sembolize edildiği müzeyi boş bir zamanınızda ziyaret edebilirsiniz.

amasya-ferhat-ile şirin-müzesi

Amasya’ya bağlı Merzifon ilçe sınırlarında yer alır. Yöre insanı Sultaniye Medresesi olarak bilir. Medresenin giriş kapısının üzerinde saat kulesi yer alıyor. Amasya’da görmeden dönmemeniz gereken yerlerden birisi Sultaniye Medresesi.

Çelebi-Mehmet-Sultaniye-Medresesi-amasya

1486 yılında yapılan 2.Beyazıt külliyesi cami, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşmeden oluşuyor. Yeşilırmak kenarında ve kaya mezarlarının karşısında tarihi yapısıyla Amasya’da görülmesi gereken başlıca mekanlar arasında yer alıyor.

2.beyazıt-külliyesi

Yalıboyu’nun en eski köprülerinden Alçak Köprü’nün ayağında, Kral Kaya Mezarlarınıneteklerinde, Yeşilırmak’ın kıyısındaki eski sur duvarları üzerinde kurulu iki katlı ahşap bina Şehzadeler Müzesi olarak tasarlanmıştır.

sehzadeler-muzesi-amasya

Amasya’yı başkent olarak kullanan helenistik dönem Pontus krallarına ait mezarlardır. Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından ve tren yolunu geçerek çıkılan mezarların arasında, kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler bulunmaktadır. Amasya’da gezilecek yerler listenizde ilk sıralara oldukça esrarengiz yapısıyla kral mezarlarını koymalısınız.

Amasya Arkeoloji Müzesi

Müze arkeoloji ve mumya müzesi olarak hizmet veriyor. İlhanlılar dönemine ait mumyalar ve arkeolojik eserler müzede sergileniyor. Oldukça ilginç ve ilgi uyandırıcı bir müze olan Amasya Arkeoloji ve Mumya müzesini mutlaka görmelisiniz.

amasya-arkeoloji-ve-mumya-müzesi

 Hazeranlar Konağı

Kral kaya mezarlarının önünde ve yeşilırmak kıyısında yer alan tarihi Hazeranlar konağı günümüzde etnografya müzesi olarak hizmet veriyor. Hazeranlar konağı ve eski amasya evlerinin birçoğu Amasya’yı açıkhava müzesine çeviriyor.

amasya-hazeranlar-konagı

Not; Şehzadeler kenti Amasya’da gezilecek ve görülecek birçok tarihi ve turistik mekan bulunuyor. Yeşilırmak kıyısında yıkılan fakat orjinaline uygun olarak tekrar yapılan saat kulesi yer alıyor.Yalıboyu evlerinin önünde yeşilırmakla birlikte kartpostallık görüntüler ortaya çıkıyor. Özellikle akşamları kral mezarlarının ışıklandırılmasıyla birlikte eşine nadir rastlanır türden görüntülerle karşılaşabiliyorsunuz. Peki Amasya’da ne yenilir , nerede yenilir? Amasya’da ali kaya restorant tepeden manzarasıyla tercih edilebilir , ayrıca yeşilırmak kenarında yemek yiyebileceğiniz güzel mekanlarda bulunuyor. Amasya kebabı , amasya çöreği önerilen lezzetlerin başında geliyor. Bunlarla birlikte tabiki Türkiye’nin elma denilince akla gelen ilk şehri Amasya. Lezzetiyle ün kazanmış Amasya elmalarının tadına bakmadan şehzadeler şehri Amasya’dan ayrılmayın. İyi eğlenceler!

 

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...

5 thoughts on “Amasya’da Gezilecek Yerler

 1. ilgili sayfanızda kullandığınız Kral Kaya Mezarları fotoğrafı Amasya’ya ait değildir. Hata yapılmıştır. Sizin bu hatanız İnternet üzerinden Amasya resmi indirmek isteyenleri yanıltmaktadır. Hatırı sayılır gazetelerin ve dergilerin turizm sayfalarında dahi bu bariz hatalara yer verilerek gülünç duruma düşürülmektedir. Lütfen bu fotoğrafı kaldırıp yerine gerçek Amasya Kral Kaya Mezarlarına ait fotoğraflardan birini koyunuz ki hatalar zincirine devam edilmesin.
  Hüseyin MENÇ
  Amasya Belediyesi Özel Kalem Md.
  (Tarih Araştırmacısı- Yazar)

 2. ilgili sayfanızda kullandığınız Kral Kaya Mezarları fotoğrafı Amasya’ya ait değildir. Hata yapılmıştır. Sizin bu hatanız İnternet üzerinden Amasya resmi indirmek isteyenleri yanıltmaktadır. Hatırı sayılır gazetelerin ve dergilerin turizm sayfalarında dahi bu bariz hatalara yer verilerek gülünç duruma düşürülmektedir. Lütfen bu fotoğrafı kaldırıp yerine gerçek Amasya Kral Kaya Mezarlarına ait fotoğraflardan birini koyunuz ki hatalar zincirine devam edilmesin.
  Hüseyin MENÇ
  Amasya Belediyesi Özel Kalem Md.
  (Tarih Araştırmacısı- Yazar)

 3. sayfanızda kullandığınız fotoğraf Amasya Kral Mezarları değildir. Hata yapılmıştır. Sizin bu hatanız İnternet üzerinden Amasya resmi indirmek isteyenleri yanıltmaktadır. Hatırı sayılır gazetelerin ve dergilerin turizm sayfalarında dahi bu bariz hatalara yer verilerek gülünç duruma düşürülmektedir. Lütfen bu fotoğrafı kaldırıp yerine gerçek Amasya Kral Kaya Mezarlarına ait fotoğraflardan birini koyunuz ki hatalar zincirine devam edilmesin

 4. Amasya Kral Kaya Mezarları ile ilgili koyduğunuz fotoğraf Amasya değildir. Fethiye Dalyan’daki kaya mezarlarıdır. Lütfen bu hatalı fotoğrafı Amasya Kral Kaya Mezarlarının doğru fotoğrafı ile değiştiriniz.

  1. Merhaba Hüseyin Bey,
   Kral mezarları ile ilgili görselde bir karışıklık olmuş. İlginiz ve uyarınız için teşekkür ederiz. Görsel güncellenmiştir. İyi günler.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir