Ali Nasuh Mahruki Kimdir?

 

            21 Mayıs 1968 İstanbul doğumlu Türk dağcı, Yazar ve fotoğrafçıdır. Nasuh Mahruki’nin soyu yaklaşık olarak iki yüz yıldan beridir İstanbul’da yaşamakta olan Mahruki ailesidir. Babası Cem Mahruki Türk Nümismatik Derneği başkanı olup Türkiye’nin önemli koleksiyoncularından biridir.

 

Nasuh Mahruki’nin eğitim hayatına değinecek olursak Şişli Terakki Lisesi’nin ardından Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden 1992’de mezun oldu. 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu’nda dağcılık sporuyla tanıştı. Burada topluluğun başkanlığını 3 yıl gibi bir süre zarfında sürdürdü. Mağaracılık, aletli dalış, yamaç paraşütü, bisiklet, motor ve yelken sporları Nasuh Mahruki’nin dağcılık dışında ilgilendiği dallardır.

Eski Sovyetler Birliği’nin içinde kalan yüksekliği 7000 metreyi geçen beş dağa 1992-1994 yılları arasında tırmanarak Kar Leoparı ünvanını kazanmıştır. Nasuh Mahruki 1995 yılında bir ilki gerçekleştirerek dünyanın en yüksek dağı olan Everest’e tırmanarak Everest dağına tırmanan ilk Türk dağcı ünvanını aldı. Yedi Zirveler Projesi’ni 1996 yılında 7 kıtanın en yüksek dağına tırmanarak tamamladı.

 

Bu sebeple Yedi Zirveler Projesi’ni tamalayan en genç ve 45. sporcu oldu. Nasuh Mahruki sonraki yıllarda da birçok zorlu tırmanış gerçekleştirdi bunlar arasından en zorlu olanları oksijen desteği olmadan gerçekleştirdiği Cho Oyu, Lhotse Ve K2 dağlarıdır diyebiliriz. Everest’e ikinci tırmanışını 2010 yılında gerçekleştirdi. Nasuh Mahruki Bahçeşehir Üniversitesi’nde Takım Çalışması Ve Liderlik adlı dersler vermiş olup ayrıca takım çalışması, liderlik, kişisel gelişim ve kendini tanıma gibi dallarda motivasyon konuşmaları ve seminerler vermektedir.

Televizyonda belgesel programları hazırlayıp gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır. Nasuh Mahruki kendisini en çok tanıdığımız bildiğimiz AKUT’un kurucu üyesidir. AKUT’ta yönetim kurulu başkanlığını yürütürken 28 kasım 2016 tarihinde bu görevinden istifa edip AKUT Onursal Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir