Aksaray’da Gezilecek Yerler

1-Manastır Vadisi

Aksaray’ın doğusunda 50 km. mesafede, tabii güzellikler beldesi Güzelyurt İlçesi sınırları içinde yer alan 4-5 km. uzunluğunda bir vadidir; döneminin özelliklerini en iyi yansıtan 28 adet kaya oyma kilisesi ve yeraltı şehirleri ile “Küçük Bir Ihlara ” görünümündedir.  

manastır-vadisi

2- Zinciriye Medresesi

Aksaray merkezde bulunuyor ve ulaşımı oldukça kolay. Günümüzde halen müze olarak faaliyet gösteriyor. Aksaray’daki önemli tarihi mekânlardan birisi olan Zinciriye Medresesi görülebilecek noktalardan.

zinciriye

3-Sultan Hanı

Sultanhanı ismini, hanı yaptıran Selçuklu Sultanlarından almıştır. 4800 m2’lik alanıyla Anadolu’daki kervansarayların en büyüğüdür. Selçuklu mimarisinin birçok özelliğini görebileceğiniz Sultanhanı Konya-Aksaray yolu üzerinde tarihe meraklı herkesin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

aksaray-sultan-hani

4-Ihlara Vadisi

Ihlara vadisi Kapadokya’nın en popüler yürüyüş yerlerinden biridir. Doğa harikası vadinin ortasından Melendiz Çayı geçiyor. Melendiz Çayının etrafı yeşilliklerle kaplı. Vadinin dağ yamaçlarında yer yer oyma yapılar mevcut. Toplam uzunluğu 15 km olan Ihlara vadisinin içerisinde 100 civarında kilise olduğu belirtiliyor fakat bunlardan sadece birkaç tanesi gezilebilir durumda. Kurak arazinin ortasında yemyeşil coğrafyasıyla büyüleyen Ihlara’yı kesinlikle görmelisiniz.

ıhlaravadisi

5-Hasan Dağı

Hasan Dağı ülkemizin Aksaray ili sınırlarında yer alan sönmüş bir Stratovolkan’dır. 3268 metre yüksekliğe sahip Hasan Dağının 3235 metrelik “Küçük Zirve” tabir edilen bir zirvesi daha vardır. İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek ikinci dağıdır. Aksaray merkeze yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Hasan Dağı görmeniz gereken yerlerden.

hasan-dağı

6-Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Aksaray’ın Gülağaç ilçesi sınırlarında bulunur. Yaklaşık 2000 yıllık bir tarihi olan Saratlı Kırkgöz yeraltı şehrinin giriş ve çıkışı farklı noktalardan yapılabiliyor. Gizemli yapısıyla macera severlerin mutlaka gitmesi gereken önemli bir tarihi miras.

citta-sotterranea-saratli

7-Eğri Minare

Aksaray şehir merkezinde bulunmasından dolayı ulaşımı oldukça kolay. Selçuklu döneminde yapılan eser isminden de anlaşılabildiği üzere eğri bir şekilde duruyor. Oldukça enteresan yapısıyla görülebilecek yerlerden.

eğri-minare

 Not: Aksarayda gezilecek yerlerden başlıcalarını sıraladık. Bütün bu gezilebilecek yerlerin dışında Aksaray başta Somuncu Baba hz. olmak üzere birçok gönül insanına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca aklınızda Aksarayda ne yenilir diye bir soru işareti varsa Aksaray tava ve testi kebabının öne çıkan lezzetler olduğunu unutmayın. İyi eğlenceler!

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

2 thoughts on “Aksaray’da Gezilecek Yerler

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir